Rynek zbóż
Jęczmień - zboże wyjątkowo popularne na świecie
Dodano: 14/05/2022Czołowi światowi producenci jęczmienia – wg majowej prognozy USDA.
Produkcja jęczmienia.
Według styczniowych prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) w aktualnym sezonie 2022/2023 światowa produkcja jęczmienia ma sięgnąć 148,968 mln ton, co oznacza lekki wzrost (o 2,8%) w stosunku do ubiegłego sezonu (145,029 mln ton).
Grupę największych producentów jęczmienia na świecie stanowią: Unia Europejska (EU-27) z szacowanymi zbiorami w sezonie 2022/23 w wysokości 52,5 mln ton, Rosja z produkcją 19,5 mln ton, Australia – 11,5 mln ton, Kanada – 10,5 mln ton i Turcja – 7,0 mln ton. Rok wcześniej czwarte miejsce zajmowała Ukraina z produkcją 9,9 mln ton.
Czołowych siedmiu producentów z największymi zbiorami jęczmienia prezentujemy na diagramie.
Produkcję jęczmienia zdominowały kraje UE oraz Rosja, które razem wytwarzają niemal 50% światowej produkcji. Wyraźnie widać to na wykresie.
Trzecie miejsce na świecie zajmuje Australia z produkcją 11,5 mln ton.
Najwyższe wzrosty produkcji w stosunku do poprzednich zbiorów osiągnęły Kanada – wzrost o 51,1% oraz Rosja – wzrost o 11,4%. W przypadku Kanady tak ogromne wzrosty wynikają z klęski suszy sprzed roku, która zrujnowała kanadyjskie rolnictwo w wyjątkowej skali.
Wysokie słupki w przypadku pozycji „pozostałe kraje” dowodzą, że jęczmień należy do upraw cieszących się wyjątkową popularnością na świecie i jest tak faktycznie, gdyż statystyki wskazują, że jest uprawiany w ponad 100 krajach.
Potwierdzają to szczegółowe dane USDA. W swoich raportach uwzględnia kraje z produkcją jęczmienia minimum 2 tys. ton. Takich krajów jest aż 61.
I tu jeszcze jedna uwaga. W przypadku danych o produkcji innych nasion, - ryżu, pszenicy, kukurydzy, owsa – wykazywane są kraje z produkcją minimum 1 tys. ton, co w przypadku jęczmienia byłoby bardzo trudne ze względu na liczbę krajów, które należałoby ująć w publikacji.
Produkcja vs. przerób krajowy.
Ciekawie wygląda sytuacja czołowych producentów jęczmienia pod względem ich potrzeb krajowych. Wyraźnie to widać na wykresie, na którym porównujemy wielkość zbiorów ze spożyciem wewnętrznym w tych krajach.
Większość spośród największych światowych producentów jęczmienia posiada duże nadwyżki, które może przeznaczyć na sprzedaż za granicę. Jedynym wyjątkiem w tym gronie jest Turcja, które zmuszona będzie zaimportować spore ilości ziarna, aby zaspokoić swoje wewnętrzne potrzeby.
Eksport.
Wielkość światowego eksportu jęczmienia w sezonie 2022/23 wg prognozy USDA z 12 maja ma osiągnąć 31,5 mln ton.
Zestawienie 7 największych eksporterów jęczmienia przedstawiamy na poniższym diagramie.
Obserwujemy ciekawe zjawisko. Czołową siódemkę światowych eksporterów nasion jęczmienia stanowią niemal te same kraje, które zajmują siedem pierwszych miejsc jako ich producenci. Jedynym wyjątkiem jest tu Argentyna, która zajmuje 8 miejsce wśród czołowych producentów.
Każdy z czołowej szóstki jest w stanie wyeksportować ponad 2,0 milion ton nasion. A dalej mamy przepaść. Przykładowo: kraj, który zajmuje dwunaste miejsce, czyli Stany Zjednoczone, sprzeda za granicę jedynie 150 tysięcy ton ziarna.
Jak się okazuje na świecie liczba eksporterów jęczmienia jest znikoma. Raport USDA obejmuje wszystkich eksporterów, którzy sprzedają za granicę minimum tysiąc ton tych nasion. Jest to próg, który musi zostać przekroczony, aby kraj został ujęty w zestawieniu. W sezonie 2022/23 kryterium to ma spełnić jedynie 20 krajów.
Import.
Pod względem liczby reprezentantów całkiem inaczej przedstawia się sytuacja importerów. Jest ich zdecydowanie więcej. W swoim raporcie analitycy USDA prezentują wyłącznie tych importerów, którzy mają sprowadzić w obecnym sezonie minimum tysiąc ton tego ziarna. Lista importerów liczy aż 66 krajów, czyli jest trzykrotnie dłuższa od zestawienia eksporterów. Fakt ten potwierdza, jak szerokim zainteresowaniem na rynkach światowych cieszy się to ziarno.
Poniżej na wykresie przedstawiamy czołową siódemkę importerów.
Silnie reprezentowane są tu kraje Północnej Afryki oraz Półwyspu Arabskiego. Oprócz krajów ujętych w diagramie z regionu tego dużo jęczmienia importują: Jordania 800 tys. ton, Libia – 850 mln ton, Algieria i Tunezja – po 700 tys. ton, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt – po 450 tys. ton, a także Katar – 400 tys. ton. Druga charakterystyczna cecha jest wręcz biegunowo odmienna. Jest nią dywersyfikacja geograficzna, gdyż wśród największych importerów mamy również przedstawicieli Azji: Chiny i Japonię oraz Ameryki Południowej – Brazylię (500 tys. ton).
Wstecz
Wasze komentarze (0)
dodaj komentarz