Rynek zbóż

Australia - zapowiadają się świetne zbiory zbóż

Australia - zapowiadają się świetne zbiory zbóż
Dodano: 11/11/2022

Australia – zapowiadają się świetne zbiory zbóż. 

 

W sezonie 2022/23 Australia ma szansę na trzecie z rzędu wyjątkowo udane zbiory zbóż - po historycznie rekordowych w minionym sezonie 2021/22.

Przypomnijmy, że w związku z położeniem Australii na południowej półkuli zbiory zbóż w tym ogromnym kraju trwają – podobnie jak w Brazylii - pięć miesięcy. Żniwa zaczynają się w październiku, a kończą dopiero w lutym. Uwaga ta jest istotna dla ustawienia chronologii zdarzeń pogodowych oddziałujących na rośliny uprawne w trakcie kolejnych faz ich rozwoju. Żniwa trwają przez dobre kilka miesięcy, co wynika m.in. z wielkości kraju. 

 

 

 

W sezonie 2022/23 Australia ma szansę na trzecie z rzędu wyjątkowo udane zbiory zbóż - po rekordowych zbiorach zimowych i letnich w sezonie 2021/22. W obecnym sezonie podobnie, jak w poprzednim, warunki pogodowe wyjątkowo sprzyjają utrzymaniu wschodów i dobrej kondycji roślin w okresie wypełniania ich ziarnem. Przede wszystkim nie zabrakło wilgoci w glebie. Przez cały okres wegetacji wilgotność gleby utrzymywała się na optymalnym poziomie. Przypomnijmy, że przed kilku laty właśnie susza spowodowana katastrofalnym brakiem opadów skutkowała załamaniem produkcji roślinnej w Australii. Teraz najważniejsze dla producentów rolnych jest utrzymanie się optymalnego poziomu opadów tuż przed i w trakcie koszenia zbóż, ponieważ z kolei nadmierne mogłyby spowodować obniżenie jakości ziarna.

Żniwa w Australii trwają już dobry miesiąc. Rozpoczęły się jak zwykle w Queensland i w najbliższych miesiącach będą się sukcesywnie przesuwać na południe. Jak dotychczas pogoda jest bardzo sprzyjająca. Najświeższe australijskie prognozy (FAS/Canberra) mówią o produkcji pszenicy na poziomie  34,0 milionów ton, co oznacza spadek o 2,3 mln ton w stosunku do rekordowych zbiorów w minionym sezonie 2021/22, wynoszących 36,3 milionów ton, ale nadal  byłyby to to drugie największe zbiory w historii kraju. 

Poniżej przedstawiamy diagram prezentujący wolumeny produkcji pszenicy w Australii w okresie ostatnich 20 lat. 

 

 

 

źródło: raport USDA z 2022.10.21 

Wykres świetnie ukazuje, jak wielkie jest uzależnienie wielkości zbiorów pszenicy w Australii od pogody. Przed 4-6 laty miały miejsce potężne susze. Brak wody w glebie spowodował, że krajowe zbiory pszenicy mieściły się w widełkach 15-20 mln ton. Z kolei w ostatnich 3 latach przy wyjątkowo sprzyjających warunkach pogodowych, a szczególnie dzięki optymalnemu poziomowi opadów, zbiory pszenicy każdorazowo przekraczały 30 mln ton, z historycznym rekordem w sezonie 2021/22 – 36,3 mln ton.    W obecnym sezonie 2022/23 osiągnięcie produkcji pszenicy na poziomie 34,0 mln ton będzie oznaczało uzyskanie drugiego wyniku w historii kraju – aż o 38% wyższego od średniej wielkości zbiorów pszenicy z ostatnich 10 lat. 

Eksport

Analitycy FAS/Canberra prognozują, że obecny sezon 2022/23 będzie kolejnym wyjątkowo udanym dla australijskich eksporterów zbóż. Ich szacunki dla pszenicy lekko przekraczają 26 mln ton. Co prawda oznaczałoby to spadek o 2 mln ton w stosunku do poziomu eksportu tego zboża w minionym rekordowym sezonie, ale mimo to byłby to historycznie drugi najwyższy wynik. 

Mała dygresja. Poziom eksportu pszenicy w sezonie 2021/22 mógłby być jeszcze wyższy, gdyby nie problemy logistyczne z transportem zboża z magazynów do portów w Australii Zachodniej. 

Przypomnijmy, że na razie mówimy jeszcze o szacunkach eksportu zboża w sezonie 2021/22, gdyż nie znamy jeszcze wyników z września 2022 r., który jest ostatnim miesiącem minionego sezonu zbożowego w Australii. 

Australia jest jednym ze znaczących eksporterów pszenicy na świecie. Bardzo ciekawe są przetasowania w grupie jej największych odbiorców. Świetnie ilustruje to poniższy diagram prezentujący zmiany w australijskim eksporcie pszenicy w ostatnich dwóch sezonach w miesiącach październik-sierpień (czyli bez wyników wrześniowych). 

 

 

 

źródło: raport USDA z 2022.10.21

W ostatnich latach australijska pszenica była sprzedawana do ponad 50 krajów. Pięciu głównych odbiorców to: Indonezja (największy importer australijskiej pszenicy w sezonie 2020/21), Chiny, Wietnam, Filipiny i Południowa Korea, czyli kraje prezentowane na diagramie.  

Chiny w ciągu 11 miesięcy sezonu 2021/22 zwiększyły zakupy pszenicy w Australii aż o 185%, tj. o 3,8 milionów ton. 

Indonezja zredukowała swoje zakupy pszenicy od australijskich producentów aż o ponad 50%, tj. o ponad 1,2 mln ton ziarna. 

W związku ze spadkiem w minionym sezonie podaży pszenicy w krajach półkuli północnej znacznie wzrosły zakupy australijskiej takich krajów jak: Bangladesz, Sudan, Tajwan, Mozambik i Irak. 



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz