Rynek zbóż

Jęczmień na świecie - nieliczne grono znaczących eksporterów

Jęczmień na świecie - nieliczne grono znaczących eksporterów
Dodano: 14/12/2022

Czołowi światowi producenci jęczmienia – wg grudniowej prognozy USDA.

 

Produkcja jęczmienia.

Według  grudniowych prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) w aktualnym sezonie 2022/2023 światowa produkcja jęczmienia ma sięgnąć 149,53 mln ton, co oznacza lekki wzrost (o 2,8%) w stosunku do ubiegłego sezonu (145,468 mln ton). 

Grupę największych producentów jęczmienia na świecie stanowią: Unia Europejska (EU-27) z szacowanymi zbiorami w sezonie 2022/23 w wysokości 51,5 mln ton, Rosja z produkcją 21,0 mln ton, Australia – 13,4 mln ton, Kanada – 10,0 mln ton i Turcja – 7,4 mln ton. Rok wcześniej czwarte miejsce zajmowała Ukraina z produkcją 9,9 mln ton – w br. jedynie 6,4 mln ton.  

Czołowych dziewięciu producentów z największymi zbiorami jęczmienia  prezentujemy na diagramie. 

 

 

Produkcję jęczmienia zdominowały kraje UE oraz Rosja, które razem wytwarzają niemal 50% światowej produkcji. Wyraźnie widać to na wykresie. 

Trzecie miejsce na świecie zajmuje Australia z produkcją 13,4 mln ton. Co ciekawe w ciągu ostatniego miesiąca prognozy dla zbiorów w Australii wzrosły o 700 tys. ton.  

Najwyższe wzrosty produkcji w stosunku do poprzednich zbiorów osiągnęły Kanada – wzrost o 42,9% oraz Rosja – wzrost o 20,0%. W przypadku Kanady tak ogromne wzrosty wynikają z klęski suszy sprzed roku, która zrujnowała kanadyjskie rolnictwo w wyjątkowej skali. 

Wysokie słupki w przypadku pozycji „pozostałe kraje” dowodzą, że jęczmień należy do upraw cieszących się wyjątkową popularnością na świecie i jest tak faktycznie, gdyż statystyki wskazują, że jest uprawiany w ponad 100 krajach. 

Potwierdzają to szczegółowe dane USDA. W swoich raportach uwzględnia kraje z produkcją jęczmienia minimum 2 tys. ton. Takich krajów jest aż 61. 

I tu jeszcze jedna uwaga. W przypadku danych o produkcji innych nasion, -  ryżu, pszenicy, kukurydzy, owsa – wykazywane są kraje z produkcją minimum 1 tys. ton, co w przypadku jęczmienia byłoby bardzo trudne ze względu na dużą liczbę krajów, które należałoby ująć w publikacji. 

 

Produkcja vs. przerób krajowy.

Ciekawie wygląda sytuacja czołowych producentów jęczmienia pod względem ich potrzeb krajowych. Wyraźnie to widać na wykresie, na którym porównujemy wielkość zbiorów ze spożyciem wewnętrznym w tych krajach. 

 

 

Zdecydowana większość spośród największych światowych producentów jęczmienia posiada duże nadwyżki, które może przeznaczyć na sprzedaż za granicę. Jedynym wyjątkiem w tym gronie jest Turcja, które zmuszona będzie zaimportować pewne ilości ziarna, aby zaspokoić swoje wewnętrzne potrzeby.

 

Eksport.

Wielkość światowego eksportu jęczmienia w sezonie 2022/23 wg prognozy USDA z grudnia br. ma osiągnąć 29,5 mln ton. 

Zestawienie 7 największych eksporterów jęczmienia przedstawiamy na poniższym diagramie.

 

 

Obserwujemy ciekawe zjawisko. Czołową siódemkę światowych eksporterów nasion jęczmienia stanowią niemal te same kraje, które zajmują siedem pierwszych miejsc jako ich producenci. Jedynym wyjątkiem jest tu Argentyna, która zajmuje 8 miejsce wśród czołowych producentów.  

Każdy z czołowej szóstki jest w stanie wyeksportować ponad 2,0 milion ton nasion. A dalej mamy przepaść. Przykładowo: kraj, który zajmuje dwunaste miejsce, czyli Stany Zjednoczone, sprzeda za granicę  jedynie 150 tysięcy ton ziarna. 

Jak się okazuje na świecie liczba eksporterów jęczmienia jest znikoma. Raport USDA obejmuje wszystkich eksporterów, którzy sprzedają za granicę minimum  tysiąc ton tych nasion. Jest to próg, który musi zostać przekroczony, aby kraj został ujęty w zestawieniu. W sezonie 2022/23 kryterium to ma spełnić jedynie 20 krajów. Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz