Rynek zbóż
Kalendarium żniw ryżu na świecie
Dodano: 10/09/2024Kalendarium żniw ryżu na świecie.
Ryż podobnie jak pszenica należy do najstarszych upraw. Naukowcy znaleźli dowody potwierdzające, że w Chinach był uprawiany już przed 10 tysiącami lat.
Uprawie ryżu sprzyja klimat monsunowy. Dlatego też około 90% jego światowej produkcji wytwarzana jest w Azji Środkowo-Wschodniej.
Istnieją dwie podstawowe odmiany ryżu:
- ryż suchy (górski) uprawiany bez nawadniania, zwykle na obszarach wyżynnych (do 2000 m n.p.m.),
- ryż mokry (nizinny), którego poletka osusza się na zbiory.
Kalendarium żniw ryżu na świecie pokazujemy na przykładzie 12 wybranych krajów reprezentujących 6 kontynentów:
- Europę – UE, Rosja i Ukraina,
- Azję – Chiny i Indie,
- Amerykę Północną – Stany Zjednoczone i Kanada,
- Amerykę Południową – Brazylia i Argentyna,
- Afrykę – Nigeria i Republika Południowej Afryki,
- Australię – Australia.
Dlaczego akurat te kraje?
Należą one do grupy krajów największych, z najbardziej rozwiniętymi gospodarkami (grupa G-20) lub mają duże znaczenie dla rynków światowych ze względu na wielkość produkcji rolnej i udział w globalnym handlu płodami rolnymi.
Z uprawy ryżu słyną przede wszystkim Chiny. Żniwa ryżowe trwają tam bardzo długo, bo w kolejnych regionach bez przerwy od czerwca do grudnia. Odbywają się w trzech etapach. Główny zbiór ma miejsce w sierpniu i wrześniu. Daje on wolumen mniej więcej 50% całych zbiorów. Dwa pozostałe zbiory: wczesny w czerwcu i lipcu oraz późny od października do grudnia dają po ca 25% produkcji rocznej.
Bardzo długo trwają również żniwa ryżu w Brazylii, bo od stycznia do końca maja.
Przykładem kraju, w którym żniwa ryżowe prowadzone są dwukrotnie w roku i do tego w różnych jego porach są Indie. Zbiory w okresie „Kharif” odbywają się w trzech ostatnich miesiącach roku, a w sezonie „Rabi” na wiosnę, tj. w okresie od marca do czerwca. Oba sezony szerzej opisane są w przypisach pod poniższym diagramem prezentującym kalendarium zbiorów ryżu na świecie.
Kalendarium zbiorów ryżu w wybranych krajach półkuli północnej i półkuli południowej.
*) W Indiach mamy dwa sezony upraw roślin: monsunowy w porze deszczowej „Kharif” i w porze suchej „Rabi”. Sezon „Kharif” zwyczajowo zaczyna się w czerwcu, a kończy w październiku, ale w zależności od regionu, rodzaju uprawy i aktualnej pogody może zacząć się już maju, a kończyć nawet w styczniu. Rośliny kharif zazwyczaj wysiewa się z początkiem południowo-zachodnich deszczów monsunowych, a zbiera w końcówce sezonu monsunowego, czyli w październiku i listopadzie.
**) Sezon „Rabi” zwyczajowo trwa od listopada do maja. Rośliny rabi zazwyczaj wysiewa się w listopadzie natychmiast po zakończeniu deszczów monsunowych, a zbiera w kwietniu i maju. Rozwijają się w porze suchej, w której opady deszczu są najczęściej bardzo słabe. Dlatego uprawy te czerpią wilgoć z gleby nasyconej wodą w czasie obfitych opadów w porze deszczowej lub nawadniane są sztucznie. Większe deszcze w sezonie „Rabi” są bardzo niekorzystne dla upraw rabi, ale bardzo pożądane dla upraw roślin kharif. W Indiach podstawową rośliną rabi jest pszenica. Inne to jęczmień, sezam, gorczyca, groszek. Groszek dojrzewa najszybciej, stąd jako nowalijka dosłownie zalewa targowiska w kraju począwszy już od stycznia (szczyt zbiorów w lutym).
Identycznie, jak w przypadku pszenicy, żniwa ryżu na świecie trwają bez przerwy. W każdym miesiącu roku możemy wskazać jakiś region, w którym akurat miejscowi rolnicy pracują przy zbiorach tego zboża.
Wstecz
Wasze komentarze (0)
dodaj komentarz