Rynek zbóż

Zbiory zbóż w 2016 roku w prognozach USDA

Zbiory zbóż w 2016 roku w prognozach USDA
Dodano: 08/09/2016

W krajach Unii Europejskiej producenci rolni skończyli lub kończą żniwa 2016. Żniwa wieńczące sezon, który długo będziemy pamiętać, jako – miejmy nadzieję – wyjątkowy, tzn. wyjątkowo zły. Zaczął się od suszy w czasie siewów, potem przymrozki przy braku okrywy śnieżnej i z dokuczliwym wiatrem, wiosenna susza, a podczas zbiorów nieustające opady deszczów. Te wszystkie negatywne czynniki zostały wzmocnione zakazem stosowania neonikotynoidów, co skutkowało znacznie większym natężeniem chorób, niż rok wcześniej.
W efekcie w zdecydowanej większości krajów Unii Europejskiej mamy spadek plonów i zbiorów zbóż. Nie są to niestety już wszystkie złe wiadomości dla naszych producentów rolnych, bo dodatkowo dochodzą do tego niskie ceny. Są one wynikiem rekordowych zbiorów zbóż na świecie. No cóż na świecie, poza Europą, pogoda sprzyjała producentom rolnym.
Z sierpniowego raportu USDA (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych) wynika, że zanotujemy kolejny rekord w światowej produkcji zbóż. Globalne zbiory zbóż mają osiągnąć w 2016 roku aż 743 mln ton, czyli o 10 mln ton więcej, niż w 2015 roku (w sezonie 2015/2016).
Dla krajów Unii Europejskiej prognozy te są diametralnie inne. We wspomnianym opracowaniu USDA przewidują, że zbiory zbóż w UE w 2016 roku (w sezonie 2016/2017) wyniosą 147,5 mln ton, czyli o ponad 8% mniej, niż rok wcześniej. Przypomnijmy, że jeszcze w lipcu USDA przewidywało, że spadek ten wyniesie jedynie 2%. Na tak znaczną redukcję szacunków produkcji zbóż w UE wpłynęły zdarzenia we Francji, którą w maju/czerwcu br. nawiedziła największa od 50 lat powódź. Jej skutkiem ma być nie tylko drastyczne pogorszenie jakości ziarna, ale też potężny spadek produkcji zboża (o ca 20%). Potwierdza to opublikowana w ostatnich dniach prognoza Ministerstwa Rolnictwa Francji przewidująca średnie plony pszenicy na poziomie 5,57 t/ha, czyli najniższym od ponad 30 lat.
(JKG)Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz