Rynek zbóż

Ukraina, czy Rosja?

Ukraina, czy Rosja?
Dodano: 03/05/2017

SovEcon szacuje, że w 2016 roku w Rosji zebrane zostało rekordowe 120,7 mln ton zbóż (wzrost o 14,1%), czyli aż 39 mln ton ziarna ponad potrzeby krajowe i jest to nadwyżka do wyeksportowania. Sezon wcześniej rosyjski eksport zbóż to 33,9 mln ton.
Z kolei według Rosstat w ciągu pierwszych niecałych dziesięciu miesięcy sezonu 2016/2017 (lipiec 2016 – połowa kwietnia 2017) Rosja sprzedała za granicę 29,8 mln ton zbóż.
W związku z wielkimi problemami z eksportem ziarna w ostatnich dniach Ministerstwo Rolnictwa obniżyło prognozy ich sprzedaży za granicę aż o 5 mln ton do poziomu ubiegłorocznego, tj. do 33,9 mln ton, w tym pszenicy – zdecydowanie dominującej w tej grupie rosyjskiego eksportu - do 27 mln ton.
Tradycyjnymi największymi odbiorcami rosyjskiej pszenicy są kraje Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Niestety kraje te w większości zaspokoiły już swojego zapotrzebowanie na to ziarno i ich import z miesiąca na miesiąc spada. Dodatkowo wbrew planom nie rośnie sprzedaż na rynki azjatyckie, gdzie największy importer rosyjskiej pszenicy, jakim jest Bangladesz, redukuje swoje zakupy, a Chiny będące nowym rynkiem dla Rosji kupują znacznie mniej, niż przewidywano. Do tego dochodzi drastyczne ograniczenie zakupów przez rynek turecki. 
Potężnym konkurentem dla Rosji jest Ukraina. Ministerstwo Rolnictwa tego kraju potwierdziło wcześniejsze prognozy wyeksportowania w sezonie 2016/2017 aż 42 mln ton zboża. Gross eksportu mają stanowić kukurydza – 19 mln ton i pszenica - 16,6 mln ton.
A jak wygląda konkurencja obu krajów w sprzedaży zbóż na najbliższy duży rynek zainteresowany ich importem, czyli do strefy UE?
Okazuje się, że eksport zbóż do krajów UE zdecydowanie zdominowała Ukraina i dotyczy to obu podstawowych ziaren, czyli pszenicy miękkiej i kukurydzy.
A oto wyniki za pierwsze dziewięć miesięcy sezonu 2016/2017 (do marca br.).
Import krajów UE kukurydzy z:
Ukrainy     – 5,647 mln ton,
Rosji         – 0,886 mln ton.
Oba kraje zajmują dwie pierwsze pozycje wśród eksporterów kukurydzy do UE z tym, że Rosja ledwo, ledwo wyprzedza Brazylię.
Na wykresie prezentujemy głównych dostawców kukurydzy do UE.


Zwraca uwagę, że 2 mln ton tego ziarna przypływa do Europy zza oceanu.
Import pszenicy miękkiej z:
Ukrainy     – 888 tys. ton,
Rosji     – 313 tys. ton.
Podkreślenia wymaga, że Ukraina jest liderem wśród eksporterów pszenicy do UE (61% całego importu UE), natomiast Rosja zajmuje dopiero piątą pozycję w tej klasyfikacji.

 (JKG)Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz