Rynek zbóż

UE – od kogo kupujemy zboża i komu je sprzedajemy?

UE – od kogo kupujemy zboża i komu je sprzedajemy?
Dodano: 14/05/2017

Można powiedzieć, że w obecnym sezonie 2016/2017 Rosja postanowiła „ścigać” się z krajami Unii Europejskiej, kto wyeksportuje więcej zboża.  Po 10 miesiącach tego sezonu niewielką przewagę ma Unia Europejska z eksportem zbóż w wysokości 30,1 mln ton, podczas gdy Rosja w tym czasie sprzedała ich za granicę 29,8 mln ton. Jeśli obaj konkurenci wyeksportują zaplanowane ilości zboża to będzie oznaczało, że w stosunku do sezonu 2015/2016 kraje Unii Europejskiej zanotują 23% spadek eksportu, natomiast Rosja osiągnie identyczny poziom eksportu jak rok wcześniej, czyli 33,9 mln ton.
Oczywiście podstawowym ziarnem sprzedawanym za granicę przez kraje UE jest pszenica (72% łącznego eksportu zbóż). 
Spośród krajów Unii Europejskiej, które sprzedają najwięcej pszenicy zagranicznym kontrahentom, zdecydowanym liderem jest Rumunia, która przez 10 miesięcy tego sezonu wyeksportowała poza obszar UE 5,175 mln ton ziarna. Kolejne miejsca zajmują Niemcy i Francja eksportujące po ok. 4,2 mln ton pszenicy każde. Polska jest na czwartej pozycji w tym rankingu z eksportem 2,58 mln ton.
Zestawienie największych eksporterów pszenicy poza obszar UE w obecnym sezonie prezentujemy na poniższym wykresie.
 


Te pięć krajów ma aż 82% udział w łącznym eksporcie pszenicy wszystkich krajów UE w bieżącym sezonie.
Odpowiedzmy sobie jeszcze na pytanie, które kraje kupują najwięcej tego ziarna od krajów UE i jak duże są to ilości. Oto lista pięciu czołowych importerów pszenicy:
- Algieria         - 3,35 mln ton,
- Arabia Saudyjska     - 2,60 mln ton,
- Wietnam         - 1,46 mln ton,
- Egipt             - 1,25 mln ton,
- Maroko        - 1,18 mln ton.
Tych 5 krajów kupiło 45% pszenicy wyeksportowanej przez UE w bieżącym sezonie.
Jak z tego wynika sprzedaż eksportową pszenicy poza obszar UE zdominowało 5 wcześniej wymienionych krajów (82% łącznego eksportu UE), natomiast lista krajów spoza UE kupujących od nas  znaczące ilości pszenicy jest znacznie szersza. 

Import pszenicy krajów UE jest wielokrotnie niższy od jej eksportu. Głównym jej dostawcą do Unii Europejskiej jest oczywiście Ukraina, a kolejni duży eksporterzy to: Mołdawia, USA, Kanada i Rosja.
Ich zestawienie podajemy poniżej.
 


Jako ciekawostkę możemy potraktować, że wśród największych dostawców pszenicy do Europy są USA i Kanada, w związku z czym prawie milion ton tego ziarna – czyli więcej, niż kupiliśmy od Ukrainy - przypłynęło do nas przez Atlantyk.


 (JKG)Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz