Zioła

Czystek

Czystek
Dodano: 23/07/2021

Czystek. Zioło, które zasługuje na spopularyzowanie wśród nas wszystkich żyjących blisko natury, wśród zieleni: rolników, ogrodników, leśników, działkowiczów, czyli w dużej mierze wśród mieszkańców wsi i przedmieść.


Występuje kilkadziesiąt odmian czystka, ale najbardziej wartościową dla człowieka jest Cistus incanus
Spośród wielu jego niepodważalnych zalet jedna jest tą, która powinna być ceniona przez nas. Otóż zioło czystka regularnie przyjmowane zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo ukąszenia przez kleszcza, a w przypadku boreliozy w znaczącym stopniu spowalnia rozwój choroby.


Czystek także działa 100-krotnie mocniej w przypadku grypy od często zalecanego leku Tamiflu.
Ale to nie jedyne walory tego wspaniałego zioła. Lista jego zalet jest wyjątkowo długa:
- wzmacnia system odpornościowy,
- stabilizuje pracę układu krążenia,
- zapobiega powstawaniu miażdżycy, blokując utlenianie się złego cholesterolu we krwi, ochrania naczynia krwionośne, rozpuszczając zatory i zakrzepy, dzięki czemu przeciwdziała chorobie niedokrwienia serca,
- ma silne działanie antyalergiczne,
- chroni przez przeziębieniami,
- zwiększa gęstość kości,
- działa przeciwbólowo,
- ma silne działanie antyoksydacyjne, czyli neutralizuje wolne rodniki (są nimi pobudzone cząsteczki tlenu). Jest ono aż trzykrotnie większe, niż w przypadku dobrze nam znanej zielonej herbaty i aż ośmiokrotnie większe, niż witaminy C. Neutralizując wolne rodniki czystek opóźnia proces starzenia komórek.
- chroni metabolizm komórki,
- poprawia równowagę flory bakteryjnej w organizmie,
- polecany do inhalacji przy infekcjach dróg oddechowych,
- wspiera detoksykację i usuwanie metali ciężkich: szczególnie łatwo wiąże kadm, stąd polecany jest osobom nałogowo palącym papierosy.
- skuteczny przy zapaleniu migdałków, zapaleniu dziąseł, chorobach przyzębia,
- pomocny w chorobach nowotworowych,
- antidotum na rozpowszechnianie się świńskiej grypy. Zainfekowane wirusem komórki, po leczeniu ekstraktem z czystka, już po 9-24 godzinach wykazują redukcje wirusa o 99%.
- zawiera bardzo duże ilości polifenoli (przeciwutleniaczy), które są 100-krotnie skuteczniejsze od witaminy C i 25-krotnie od witaminy E. Polifenole działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwhistaminowo i przeciwgrzybiczo. Systematycznie spożywane zmniejszają zagrożenie zachorowania na nowotwory.
Na wykresie poniżej przedstawione zostało porównanie mocy czystka, jako przeciwutleniacza, z innymi produktami uznawanymi także za silne pod tym względem.


                                        Porównanie aktywności przeciwutleniaczy
           
                           
                           
Czystek jest ziołem, którego właściwości lecznicze znane są od wieków. Krzew czystka osiąga wysokość 60-100 cm. Dziko rośnie w krajach o zdecydowanie ciepłym klimacie. Pospolicie spotykany w Grecji i na Karaibach, ale też w innych krajach basenu Morza Śródziemnego. Słynął ze swoich właściwości uzdrawiających już w czasach rzymskich przed narodzinami Chrystusa.
W starożytności wytwarzano z niego tzw. laudanum, czyli lepką i miękką żywicę gorzką w smaku. Laudanum było stosowane w przypadku biegunki, chorób dróg oddechowych, a także na trudno gojące się rany. 


Czystek jest klasyfikowany w grupie kilku roślin ziołowych, których skuteczne oddziaływanie przeciwko groźnym bakteriom i wirusom zostało najdawniej udokumentowane naukowo.


W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku kilka instytutów w Niemczech przeprowadziło szerokie badania oddziaływania czystka na rozwój chorób wywoływanych zarówno przez bakterie, jak i wirusy.
Badania potwierdziły, że zioło to znacząco spowalnia rozwój i działanie bakterii boreliozy w zaatakowanych organizmach. Bakterie te są jakby sklejane przez cząsteczki czystka, co uniemożliwia im wnikanie do wnętrza komórek zaatakowanego organizmu.


W przypadku wirusa świńskiej grypy czystek wykazał się nieprawdopodobną skutecznością. W niektórych przypadkach leczenia tej choroby ekstraktem czystka uzyskano ponad 90% redukcję wirusa w czasie 10-24 godzin od rozpoczęcia jego zastosowania.


Ogromną zaletą czystka jest nie tylko to, że potrafi niszczyć wirusy, bakterie i grzyby, ale także fakt, że dotychczas nie stwierdzono żadnych ubocznych skutków jego intensywnego stosowania. Do tego jest wyjątkowo skuteczny w działaniu profilaktycznym. Systematycznie przyjmowany buduje białkową warstwę ochronną wokół komórki nie dopuszczając do jej infekcji.


I do tego tak prosty w przygotowaniu.
Herbatkę z czystka otrzymamy zalewając 1 łyżeczkę suszu tego zioła jedną szklanką wrzątku. Szklankę przykrywamy i po 10 minutach herbatka gotowa do wypicia. 



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz