Rynek roślin oleistych

Najwięksi światowi producenci rzepaku w 2024 roku

Najwięksi światowi producenci rzepaku w 2024 roku
Dodano: 14/04/2024

Najwięksi światowi producenci rzepaku. 

 

Mijający sezon 2023/24 można uznać za kolejny bardzo udany dla światowej produkcji rzepaku. Według ostatnich kwietniowych raportów amerykańskich analityków globalne zbiory osiągnęły drugi wynik w historii sięgając poziomu 88 mln ton. Historyczny rekord padł rok wcześniej, kiedy produkcja rzepaku wyniosła 88,8 mln ton. 

W nadchodzącym sezonie 2024/25 światowa produkcja rzepaku ma zanotować spadek o 4,4%.

 

UE-27.

Unia Europejska trzeci rok z rzędu zdecydowanie lideruje czołowym producentom rzepaku na świecie. Jej udział w globalnej produkcji rzepaku sięga niemal 25%. Według ostatnich szacunków USDA w ubiegłym roku wyniosła ona 21,2 mln ton po raz pierwszy w tym dziesięcioleciu przekraczając 20 mln ton. 

Produktami przerobu nasion rzepaku są olej i śruta. Olej rzepakowy jest w krajach Unii Europejskiej podstawowym surowcem do produkcji biodiesla. Natomiast śruta rzepakowa wykorzystywana jest głównie jako składnik mieszanek paszowych przeznaczonych dla trzody chlewnej oraz w hodowli bydła mlecznego. Jej udział w przemyśle paszowym całej Unii Europejskiej sięga 28%. 

Relatywnie duża produkcja rzepaku nie zaspokaja jednak znacznych potrzeb przerobowych krajów UE-27, stąd mamy do czynienia z dużym importem tych nasion. Głównym dostawcą rzepaku na rynek unijny jest Australia, która w ostatnich latach wyprzedziła Ukrainę. 

W nadchodzącym sezonie 2024/25 unijna produkcja rzepaku ma zanotować spadek o 4,4%. Warunki pogodowe w poszczególnych krajach były mocno zróżnicowane. Przykładowo w Niemczech, Polsce i Czechach jak dotychczas są one bardzo sprzyjające wegetacji roślin. Diametralnie inaczej wygląda sytuacja w Rumunii i Bułgarii. W przypadku Rumunii można mówić wręcz o załamaniu. W okresie 3 miesięcy prognozy dla zbliżających się zbiorów tym kraju spadły aż o 45%. 

 

Australia.

Producenci rzepaku w Australii w sezonie 2024/25 mają zanotować trzeci wynik w historii. Są szanse, że zbiory osiągną poziom 6,5 mln ton, co oznaczałoby wzrost aż o 14% w stosunku do roku poprzedniego. 

Jak co roku zdecydowana większość zebranych nasion rzepaku zostanie wyeksportowana. Szacuje się, że będzie to aż 5,1 mln ton, co oznaczałoby wzrost w stosunku do poprzedniego roku o 16%. 

Kanada.

Produkcja canoli w Kanadzie drugi rok z rzędu ma zanotować spadek. Aktualne prognozy USDA przewidują, że nadchodzące  zbiory wyniosą 18,069 mln ton. W 2023 roku osiągnęły one 18,328 mln ton, a w 2022 roku 18,695 mln ton. Wolumen produkcji rzepaku w Kanadzie w okresie ostatnich 10 lat prezentujemy na poniższym diagramie opublikowanym w kwietniowym raporcie USDA. 

 

 

Chiny i Indie.

Poziom chińskiej produkcji rzepaku w br. ma sięgnąć 15,4 mln ton, czyli tyle ile rok wcześniej (15,4 mln ton) i w 2022 roku (15,3 mln ton).

Czwartym światowym producentem rzepaku są Indie. W br. mają one osiągnąć kolejny wzrost jego produkcji. Analitycy USDA przewidują, że tegoroczne zbiory wyniosą 12,3 mln ton. W ub.r. było to 12,0 mln ton, a w 2022 roku 11,3 mln ton.  

 

Ukraina.

Ukraina to największy obok Australii światowy eksporter rzepaku.  Jej produkcja w 2023 i br. ma być na zbliżonym poziomie – ca 4,0 mln ton. Przewiduje się, że z tegorocznych 4,0 mln ton rzepaku aż 3,6 mln ton zostanie wyeksportowane.

Nie przeszkodzą temu blokady transportów ukraińskich produktów rolnych wprowadzone przez kraje graniczące z Ukrainą, gdyż Ukraińcom udało się uruchomić ich eksport poprzez 3 czarnomorskie porty: Odessę, Piwdenny oraz Chornomorsk.  



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz