Inne

Czołowi światowi producenci jabłek

Czołowi światowi producenci jabłek
Dodano: 26/11/2019

Według listopadowych prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) w aktualnym sezonie 2019/2020 światowa produkcja jabłek ma wynieść niemal 69 mln ton.
Do największych producentów jabłek na świecie, tj. krajów, w których zbiory wynoszą minimum milion ton, należą: Chiny ze zbiorami mającymi wynieść w sezonie 2019/2020 aż 31,0 mln ton, UE-27z produkcją 14,0 mln ton, Stany Zjednoczone – 5,0 mln ton, Turcję– 3,0 mln ton, Iran – 2,8 mln ton i Indie – 2,3 mln ton. Pełną listę krajów mających osiągnąć w obecnym sezonie poziom produkcji minimum 1 milion ton jabłek przedstawiamy na wykresie poniżej.

   
                                                   
Dwie trzecie światowej produkcji wytwarzane jest w Chinach oraz krajach Unii Europejskiej. Jabłka zaliczane są do grupy najbardziej popularnych owoców na świecie. Uprawiane są na wszystkich kontynentach, a krajów, w których zbiory przekroczą w obecnym sezonie 1,5 miliona ton ma być według prognoz USDA aż 27.

Przyjrzyjmy się jak wygląda spożycie wewnętrzne świeżych, nieprzetworzonych jabłek wśród czołowych producentów. Zależności te przedstawiamy na poniższym wykresie.


                                                                
W zestawieniu tym zdecydowania wyróżnia się Rosja. Jest ona jedynym krajem z czołówki, w którym spożycie świeżych owoców jest wyższe od rodzimej produkcji.
Kolejną grupę stanowią kraje ze spożyciem świeżych jabłek mieszczącym się w przedziale 88%-97% produkcji krajowej. Tworzą ją: Indie (97,4%), Iran (88,6%, Turcja (88,3%) oraz Chiny (87,7%).
Grupę krajów o najniższym spożyciu świeżych owoców w stosunku do krajowej produkcji stanowią: Stany Zjednoczone (58,0%), kraje Unii Europejskiej (56,4%) oraz Chile (19,0%).
Jabłka zaliczają się do owoców szeroko wykorzystywanych w przemyśle przetwórczym. Masowo wytwarza się z nich soki i ich koncentraty, dżemy czy przeciery.
Przyjrzyjmy się, którzy z czołowych producentów jabłek przetwarzają ich największe ilości oraz jak w przypadku tych krajów wygląda porównanie krajowej produkcji z wewnętrznym spożyciem i przetwórstwem.
Na wykresie poniżej prezentujemy wolumen jabłek przetwarzanych przez największych producentów.


                                           
Kraje zajmujące trzy czołowe miejsca na świecie wśród producentów jabłek są jednocześnie liderami w rankingu największych ich przetwórców. W pozostałych krajach z czołowej dziesiątki producentów przetwarza się bardzo małe ilości tych owoców (Turcja 110 tys. ton), Indie (50), Rosja (410 tys. ton) oraz Chile (290 tys. ton) albo w ogóle się ich nie przetwarza (Iran, Ukraina, Brazylia).


Ciekawie prezentuje się porównanie produkcji z krajowym spożyciem świeżych owoców powiększonym o ilości jabłek przetwarzanych w kraju. Przedstawiamy to na poniższym diagramie.



Jak widać są dwa kraje, w przypadku których własna produkcja jabłek nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania konsumentów oraz przemysłu przetwórczego. Są to Chiny, gdzie niedobór wynosi 1,54 miliona ton owoców oraz Rosja z zapotrzebowaniem wyższym od produkcji o 730 tysięcy ton.

Spójrzmy, jak wygląda czołówka eksporterów jabłek. Pierwszą dziesiątkę prezentujemy na poniższym wykresie.

                                                   
Zdecydowanie najwięcej jabłek sprzedają za granicę kraje Unii Europejskiej (1,23 mln ton), Chiny (0,88 mln ton), Stany Zjednoczone (0,76) i Chile (0,74).
Jak wygląda czołówka importerów również przedstawiamy na wykresie.
                       
 
                           
Widać wyraźnie, że wolumen importu jabłek realizowany przez poszczególne kraje jest niższy, niż w przypadku ich eksportu. Jedynym krajem, który kupuje za granicą ponad pół miliona ton, to Rosja z importem 800 tys. ton.
Import żadnego z kolejnych krajów przedstawionych na wykresie nie przekracza poziomu 500 tys. ton.
Zapoznaliśmy się z sytuacją na świecie, a teraz zajmijmy się naszym regionem (szacunki WAPA).
W obecnym sezonie natura bardzo nierównomiernie potraktowała kraje Unii Europejskiej. Nieliczne kraje osiągnęły wyniki na poziomie ubiegłorocznych. Takim krajem są m.in. Włochy z produkcją 2,1 mln ton (2018 r. – 2,2 mln ton).
Francja, Hiszpania i Portugalia notują wzrost produkcji jabłek:
- Francja prognozowane zbiory 1,6 mln ton (2018 r. - 1,4 mln ton),
- Hiszpania - 540 tys. ton (2018 r. - 477 tys. ton),
- Portugalia – 310 tys. ton (2018 r. - 267 tys. ton).
 Diametralnie inaczej wygląda stan zbiorów w Europie Wschodniej i tak w sezonie 2019/2020 szacunki dla poszczególnych krajów przedstawiają się następująco:
- Polska zbiory 2,7 mln ton, co oznacza spadek o 44% (2018 r. – 4,8 mln ton),
- Węgry – 450 tys. ton (spadek o 42%),
- Rumunia – 320 tys. ton (spadek o 25%),
- Czechy – 110 tys. ton (spadek o 22%).
- Niemcy – 910 tys. ton (spadek o 17%).



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz