Inne

Żniwa na świecie – Wietnam ewenement w skali świata

Żniwa na świecie – Wietnam ewenement w skali świata
Dodano: 05/02/2024

Żniwa na świecie – Wietnam ewenement w skali świata

 

Większość z nas wie, kiedy trwają żniwa. Oczywiście jest to w lecie, w lipcu i sierpniu. W kraju żniwa kojarzymy powszechnie ze zbiorami zbóż. Jednak gdybyśmy zadali to pytanie Chińczykowi, Australijczykowi, czy Brazylijczykowi, informując ich jednocześnie, że dla większości Polaków czasem żniw są lipiec i sierpień, byliby zdumieni. 

Po pierwsze nie w tym okresie. 

Po drugie przecież żniwa to nie zboża, lecz np. ryż lub soja.

Po trzecie żniwa, czyli zbiory, w niektórych krajach trwają nieprzerwanie przez wiele miesięcy, a w wielu innych odbywają się dwu, a nawet trzykrotne w ciągu roku.   

Często zapominamy, że pory roku na półkulach północnej i południowej są biegunowo odwrócone. U nas na półkuli północnej lato, a u nich na półkuli południowej zima. Tam wiosna, u nas jesień. I tak z każdą porą roku. 

Dotyczy to też innych krajów półkuli południowej, czyli krajów Ameryki Południowej (przykładowo Brazylii, Argentyny, Chile) i Afryki na południe od równika (przykładowo RPA, Angoli, Mozambiku). 

To jest jednak taki zgrubny podział.

Pora roku, w której mamy zbiory jest zdeterminowana strefą klimatyczną, w której jest położony region. 

Do tego każdy autochton może inaczej odbierać hasło żniwa. Nam się kojarzą ze żniwami zbóż, kukurydzy czy rzepaku. Dla Chińczyka głównie z ryżem. Dla Brazylijczyka, czy Argentyńczyka z soją. Z kolei dla Amerykanina w zależności od tego, w której części kraju mieszka, z kukurydzą, soją lub pszenicą. Zawsze czynnikiem determinującym i wyznacznikiem jest najpopularniejsza uprawa w regionie.  

Do tego niektóre nacje, jak np. Hindusi, czy Wietnamczycy mogą w ogóle być zaskoczeni pytaniem, w jakich miesiącach są u nich żniwa, bo mają je dwu-, a nawet trzykrotnie w roku kalendarzowym, czyli prawie bezustannie.

 

Wietnam - kraj ze żniwami bezustannymi. 

W grupie 30 najbardziej znaczących rolniczo krajów na świecie jest jeden, w którym żniwa soi, kukurydzy i ryżu trwają przez cały rok. Krajem tym jest Wietnam. 

Soja w Wietnamie uprawiana jest w dwóch sezonach:

- zimowo-wiosennym – w którym zbiory trwają od grudnia do lipca, natomiast siew odbywa się w okresie wrzesień-listopad, 

- letnio-jesiennym – zbiory trwają od lipca do grudnia, a siew przez całe pierwsze półrocze roku kalendarzowego, tj. od początku stycznia, aż do końca czerwca. 

Jeszcze ciekawsza sytuacja ma miejsce w przypadku uprawy ryżu, który jest zbierany w Wietnamie aż trzykrotnie w roku kalendarzowym. Ryż uprawiany jest w trzech sezonach:

- zimowo-wiosennym – w którym żniwa trwają od lutego do lipca, a sadzenie w okresie październik-styczeń,

- jesiennym – żniwa od lipca do września, sadzenie kwiecień-czerwiec,

- zimowym – żniwa październik-luty, sadzenie czerwiec-wrzesień. 

Ciągłość żniw w Wietnamie bardzo dobrze widoczna jest na diagramie. Prezentujemy na nim również zbiory kukurydzy, która jest koszona również we wszystkich miesiącach roku. 

 

 

Jak widać żniwa kukurydzy i soi odbywają się w dwóch identycznych cyklach, tj.:

- zimowo-wiosennym – trwają od stycznia do lipca,

- letnio-jesiennym – odbywają się w całym drugim półroczu, tj. od lipca do końca grudnia.  



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz