Państwa
Chiny - światowa potęga w produkcji roślinnej
Dodano: 07/04/2021Rolnictwo.
Ukształtowanie terenu wraz z warunkami klimatycznymi mocno ogranicza potencjał rolny kraju. Charakterystyczną cechą tutejszego rolnictwa są małe zasoby gruntów ornych. Stanowią one jedynie ok. 10% powierzchni kraju. Uprawy roślinne skoncentrowane są na wschodzie, głównie na Nizinie Chińskiej.
W zachodniej części na naturalnych pastwiskach prowadzona jest hodowla bydła, owiec i koni.
Chiny od kilkudziesięciu lat dynamicznie się rozwijają, czego jednym z efektów jest niezwykle intensywna migracja ludności ze wsi do miast. W ostatnim dwudziestoleciu zdecydowało się na to ponad 400 milionów obywateli Chin, czyli niema jedna trzecia całej ludności kraju. Mimo to w chińskim rolnictwie nadal pracuje prawie 30% wszystkich zatrudnionych.
Nizina Chińska o powierzchni ok. 300 tys. km2, czyli zbliżonej do obszaru Polski, jest głównym rolniczym regionem w Chinach. Ze względu na wyjątkowo dużą gęstość zaludnienia jeszcze kilka lat temu przeważały tu małe gospodarstwa rodzinne ukierunkowane jedynie na zaspokajanie własnych potrzeb. Obecnie następują wielkie przemiany. Migracja do miast umożliwiła tworzenie dużych przedsiębiorstw prowadzących produkcję roślinną ukierunkowaną na zaspokajanie ogromnych potrzeb żywnościowych ludności. Również w innych regionach kraju w ostatnich dziesięcioleciach powstawały i dynamicznie się rozwijały państwowe i prywatne przedsiębiorstwa specjalizujące się w masowej produkcji roślinnej i mięsnej. Ta mieszanka małych i średnich gospodarstw rodzinnych oraz wielkich konglomeratów rolnych spowodowała, że w wielu dziedzinach rolnictwa Chiny stały się światowym liderem.
Produkcja roślinna.
Chiny to prawdziwa światowa potęga w produkcji roślinnej.
Zboża.
Nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że Chiny to największy producent ryżu na świecie. Od pierwszych bajek z dzieciństwa mamy takie skojarzenia: Chińczyk na tle pól ryżowych w swoim okrągłym, spiczastym kapeluszu je pałeczkami ryż z miseczki. Więc gdzieś tam w podświadomości mamy, że muszą tego ryżu dużo produkować. Cóż uprawiają ryż od tysiącleci. Ryż podobnie jak pszenica należy do najstarszych upraw. Naukowcy znaleźli dowody potwierdzające, że w Chinach był uprawiany już przed 10 tysiącami lat.
Globalna produkcja zbóż przekracza 2,5 mld ton, z tego Chiny produkują ponad 500 mln ton. Kolejne miejsca zajmują Stany Zjednoczone (prawie 450 mln ton) oraz kraje Unii Europejskiej (ok. 320 mln ton).
Zaskoczeniem dla wielu Polaków może być informacja, że od lat Chińczycy są liderem w produkcji najpopularniejszego u nas zboża, czyli pszenicy. Ich pozycji zagroziła dopiero Unia Europejska i to wyłącznie dzięki temu, że rozrasta się w ostatnich kilkunastu latach o kolejne kraje. Dziś poziom produkcji pszenicy w Unii i w Chinach jest niemal identyczny.
I mała ciekawostka. Ojczyzną soi są Chiny. Jest tam uprawiana od ponad 3 tysięcy lat. Obecnie nie są jednak jej największym producentem (17,5 mln t w 2021 r.). Daleko im do wyników osiąganych przez Brazylię (133 mln t), USA (113 mln t), czy Argentyny (50 mln t), ale tysiącletnie doświadczenia mają swoje konsekwencje. Chiny są zdecydowanym liderem w przerobie tych oleistych nasion (117 mln t w 2021 r.) i wyprzedzają USA (63 mln t), Brazylię (48 mln t) i Argentynę (46 mln t).
A owoce?
Jabłka. Wiemy, że od zawsze Polska jest jabłkową potęgą. Wiedzę tę wkładano nam do głów od szkoły podstawowej. Jednak jak się spojrzy na statystyki, to okazuje się, że Chiny zbierają trzy razy więcej tych owoców i to nie od Polski, lecz od całej produkcji Unii Europejskiej, która zresztą jest wiceliderem w tym światowym rankingu.
W przypadku zbiorów niektórych owoców wręcz dominują.
Mają ponad połowę światowej produkcji:
- gruszek (ok. 80%),
- brzoskwiń,
- nektarynek,
- grejpfrutów,
- mandarynek,
- winogron stołowych.
Poniżej w tabeli prezentujemy zestawienie wybranych zbóż i owoców, w produkcji których Chiny liderują. Dla porównania, jak wielkim są producentem, podajemy wolumeny produkcji krajów zajmujących drugą i trzecią pozycję na świecie.
Najwięksi światowi producenci wybranych zbóż i owoców w 2020 roku.
No i taka ciekawostka, którą można zauważyć w tabeli. Jak sama nazwa wskazuje, Chiny są także liderem na świecie w produkcji orzechów włoskich:).
Uprawy roślin, warzywa.
Identycznie, jak w przypadku produkcji owoców również w uprawie warzyw Chiny przewodzą światu.
Są to warzywa dla nas egzotyczne lub takie, które masowo pojawiły się w naszych sklepach dopiero przed kilkunastu laty, jak np.: słodkie ziemniaki, bakłażany, brokuły, glony, grzyby moon. Niemniej jednak głównie są to warzywa, które tradycyjnie uprawiamy w Polsce od stuleci, niektóre uważane za wręcz nasze warzywa narodowe, jak np.: ziemniaki, marchew, cebula, dynia, kapusta.
Uprawy rolne i produkty rolne, których Chiny wytwarzają najwięcej na świecie można liczyć w dziesiątki. Wybrane ich przykłady prezentujemy w poniższej tabeli.
Jak widać są tu reprezentowane produkty rolnictwa nie tylko branży owocowo- warzywnej, ale takie jak przemysł kwiatowy: goździki, lilie, rośliny doniczkowe, przemysł leśny i dalej papierniczy i ich wyroby: palety drewniane, karton, papier. Hodowla i przemysł mięsny: trzoda chlewna, owce, kaczki, produkcja wieprzowiny, jaj, wełny.
Wstecz
Wasze komentarze (0)
dodaj komentarz