PROW 2014-2020

Intensyfikacja naborów w ramach PROW 2014-2020

Intensyfikacja naborów w ramach PROW 2014-2020
Dodano: 26/03/2018

Z zamieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (link ) Harmonogramu planowanych do 31.12. 2018 r. naborów wniosków w ramach PROW 2014-2020 wynika, że lokomotywa PROW 2014-2020 ruszyła pełną parą, i coraz częściej są do niej doczepiane nowe wagoniki naborów w ramach PROW. Tylko w pierwszym kwartale 2018 r. uruchomiono nabory w ramach działań:


•    Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof
•    Modernizacja gospodarstw rolnych w ramach poddziałania Pomoc na inwestycje w gospodarstwach rolnych (w ramach właśnie zakończonego naboru można było ubiegać się „na zakup maszyn” czyli na tzw. operacje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu). W tym miejscu szczególnie uczulany rolników zainteresowanych ubieganiem się o pomoc w ramach ww. działania na operacje w zakresie rozwoju produkcji prosiąt lub rozwoju produkcji mleka krowiego lub rozwoju produkcji bydła mięsnego – zgodnie z harmonogramem zamieszczonym na stronie MRiRW nabór w tym zakresie powinien zostać ogłoszony w już czerwcu br. Dlatego już teraz warto zainteresować się wzorami dokumentacji aplikacyjnej zamieszczonej na stronie internetowej ARiMR, aby po ogłoszeniu naboru sprawnie przygotować wniosek o przyznanie pomocy i dokumentację towarzyszącą (nie należy jednak wypełniać dokumentów obecnie znajdujących się na stronie internetowej ARiMR- wzory dokumentów zamieszczanych przez ARiMR dla danego naboru mogą nieznacznie się różnić). Warto jednak już obecnie zaplanować sobie całą inwestycję, która w przyszłości zostanie ujęta we wniosku o przyznanie pomocy. Dodatkowo, jeżeli planowana inwestycja będzie obejmowała roboty budowlane, albo wymaga uzyskania specjalistycznych pozwoleń (np. tzw. „pozwolenie zintegrowane”) już obecnie warto udać się do odpowiednich urzędów celem ich uzyskania, w tym np. pozwolenia na budowę wymaganego w przypadku inwestycji budowlanych.


Jednocześnie informujemy, że obecnie są ogłoszone/ trwają nabory w ramach działań:
•    Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój objętego Programem Rozwoju Obszarów (nabór wniosków przeprowadzony zostanie w terminie od 30 marca do 29 kwietnia 2018 r. )
•    Wsparcie korzystania z usług doradczych w ramach działania Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zakresu zastępstw - nabór ofert do 30.03.2018 r.

 

Natomiast, sugerując się ww. harmonogramem, niezwłocznie powinien zostać ogłoszony nabór w ramach działania Restrukturyzacja małych gospodarstw, a w maju br. nabór dla młodych rolników w ramach działania Premie dla młodych rolników. Pomoc w ramach działania Restrukturyzacja małych gospodarstw zasługuje chociażby na uwagę ze względu na fakt, ze pomoc jest adresowana dla tych gospodarstw, które są „za małe” aby starować w naborach z Modernizacja gospodarstw rolnych. .Dlatego już wkrótce przybliżymy Państwu zasady ubiegania się o pomoc w ramach ww. działania. Prosimy o śledzenie informacji na naszej strony internetowej.Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz