Rynek roślin oleistych

Światowy rynek siedmiu podstawowych surowców oleistych w sezonie 2022/23

Światowy rynek siedmiu podstawowych surowców oleistych w sezonie 2022/23
Dodano: 08/09/2022

Zgodnie majowym raportem Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) światowa produkcja siedmiu głównych roślin oleistych wzrośnie w nadchodzącym sezonie 2022/23 z 597 mln ton do 647 mln ton, czyli aż o 8,4%. Tak dobry wynik ma być osiągnięty przede wszystkim dzięki wzrostowi produkcji soi w Brazylii, Argentynie i Stanach Zjednoczonych oraz kanadyjskiej canoli, której zbiory mają powrócić do poziomów z lat poprzedzających ubiegłoroczne załamanie (wzrost z 12,6 mln ton do 20,0 mln ton). Produkcja soi w sezonie 2022/23 ma się zwiększyć o 45 mln ton, a rzepaku o 9 mln ton. Według analityków USDA ma to z naddatkiem zrekompensować spadki produkcji słonecznika w Ukrainie i Rosji. 

W nadchodzącym sezonie 2022/23 wolumen zbiorów oleistych rzędu 650 milionów ton będzie oznaczał osiągnięcie rekordowych poziomów, o których jeszcze przed kilku laty nie śmieliśmy nawet marzyć. Poprzedni rekord został ustanowiony w sezonie 2020/2021, kiedy po raz pierwszy globalne zbiory siedmiu głównych surowców oleistych przekroczyły granicę 600 milionów ton, a dokładnie zebrane zostało na świecie 603,75 mln ton nasion tych roślin

Przypomnijmy, które z nasion roślin oleistych zaliczamy do grupy siedmiu najważniejszych oraz jak wyglądają obecne szacunki globalnej produkcji dla każdego z nich w nadchodzącym sezonie 2022/23:

1/ soja – 394,69 mln ton, 

2/ rzepak – 80,32 mln ton, 

3/ słonecznik – 50,72 mln ton,

4/ orzechy ziemne – 50,91 mln ton,

5/ bawełna – 44,07 mln ton,

6/ palma olejowa – 20,56 mln ton,

7/ kopra – 5,86 mln ton.  

Powyższe zestawienie wyraźnie ukazuje, jak wielki udział w produkcji nasion oleistych ma soja. Jej udział w łącznych światowych zbiorach roślin tej grupy przekracza 60%, a wielkość jej produkcji niemal pięciokrotnie przewyższa poziomy osiągane przez następną roślinę w tym zestawieniu, jaką jest rzepak.   

Jeszcze wyraźniej widać dominację soi na poniższym diagramie obrazującym strukturę produkcji głównych roślin oleistych w obecnym sezonie. 

 

 

 

Przewagę soi, którą chcieliśmy ukazać, na wykresie widać wyraźnie, ale dla wielu spośród nas zaskoczeniem może być informacja, że 3-5 pozycję wśród najpopularniejszych na świecie roślin, z których tłoczony jest olej, są nasiona bawełny – zbiory na poziomie niewiele niższym od zbiorów słonecznika, czy orzechów ziemnych. Jej produkcja jest o połowę niższa od produkcji rzepaku, czyli rośliny zajmującej pozycję światowego wicelidera zaraz po soi.  

Ostatnią pozycję na liście 7 podstawowych oleistych zajmuje kopra, której produkcja sięga 5,86 mln ton. Kopra jest to wysuszony miąższ nasion orzechów palmy kokosowej (tzw. bielmo) - zawierający ponad 60% tłuszczu, z którego tłoczy się olej kokosowy. Produktem uzyskanym po wytłoczeniu oleju z kopry – po oczyszczeniu i rozdrobnieniu - są wiórki kokosowe wykorzystywane w przemyśle cukierniczym. 

Poniżej na diagramie prezentujemy wielkość produkcji siedmiu głównych roślin oleistych w obecnym sezonie oraz w nadchodzącym. 

 

 

 

 

Łączna produkcja 7-miu głównych roślin oleistych wzrośnie w nadchodzącym sezonie o 50 mln ton (8,4%). W największym stopniu przyczynił się do tego soja (wzrost o 45,3 mln ton) oraz rzepak (wzrost o 9,1 mln ton).Od kilku lat liderem produkcji soi na świecie jest Brazylia (obecnie 149,0 mln ton). Zwraca uwagę koncentracja jej produkcji w 3 krajach. Brazylia, USA (126,3 mln ton) i Argentyna (51,0 mln ton) produkują ponad 82% jej łącznej światowej produkcji. Drugą pozycję na liście podstawowych roślin oleistych od wielu lat zajmuje rzepak. 

Do czołowych jego globalnych producentów należą: Kanada (20,0 mln t), kraje UE (18,5 mln ton), Chiny (14,7 mln t), Indie (11,0 mln t), a spośród krajów UE: Francja, Niemcy i Polska. Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz