Rynek roślin oleistych
Aktualne prognozy dla produkcji słonecznika na świecie
Dodano: 07/06/2022Czołowi światowi producenci słonecznika według prognozy USDA z 12 maja 2022.
Połowa światowej produkcji nasion słonecznika nadal ma pochodzić z Ukrainy i Rosji. Natomiast istotną zmianą jest to, że pozycję globalnego lidera w miejsce Ukrainy ma zająć Rosja.
Rozpętana przez putinowską Rosję wojna w Ukrainie powoduje ogromne perturbacje na światowych rynkach zbóż i roślin oleistych. Ukraina od lat należy do czołówki światowych producentów i eksporterów tych produktów, a do tego w ostatnich 6-8 latach jej pozycja ustawicznie rosła. Rosja też należała do czołowych eksporterów tych nasion. W artykule przedstawiamy zmiany prognozowane w produkcji nasion słonecznika spowodowane tragicznymi wydarzeniami sprokurowanymi przez Rosję.
Zacznijmy od zarysowania pozycji nasion słonecznika zajmowanej wśród głównych roślin oleistych. Dane w artykule pochodzą z prognoz USDA z 12 maja 2022 r.
Podstawę światowego przemysłu tłuszczowego stanowią nasiona soi. To niemal 2/3 produkcji siedmiu najpopularniejszych roślin oleistych. Ich łączne zbiory na świecie mają wynieść w najbliższym sezonie 2022/23 (w większość krajów sezon trwa od października do września) 647 milionów ton, co oznacza wzrost w stosunku do produkcji sprzed roku o 8,4% (597 mln ton). Tak przedstawia się lista tych roślin wraz z prognozowanymi zbiorami:
- soja- 395 mln ton (w sezonie 21/22 – 349 mln ton),
- rzepak- 80 mln ton (71 mln ton),
- słonecznik– 51 mln ton (57 mln ton),
- orzeszki ziemne– 51 mln ton (50 mln ton),
- bawełna– 44 mln ton (43 mln ton),
- palma– 20,6 mln ton (20,1 mln ton),
- kopra– 5,9 mln ton (5,9 mln ton).
Jak widać słonecznik nadal pozostaje poważnym graczem na rynku roślin oleistych. Wraz z orzeszkami ziemnymi zajmuje na świecie trzecią pozycję pod względem wolumenu produkcji zaraz po soi i rzepaku.
Słonecznik nie należy do najpopularniejszych upraw, W prognozach USDA, w których uwzględnia się kraje z produkcją przekraczającą 1tysiąc ton nasion, jest jedynie 29 państw spełniających to kryterium.
Zwraca uwagę fakt, że niemal 80 procent produkcji tych nasion pochodzi z Europy. Zmiany struktury ich produkcji na świecie przedstawiamy na diagramach, z których pierwszy prezentuje wyniki z mijającego właśnie sezonu 2021/22, a drugi prognozy dotyczące kolejnych zbiorów w sezonie 2022/23.
Sezon 2021/22.
Połowa światowej produkcji nasion słonecznika nadal ma pochodzić z Ukrainy i Rosji. Natomiast istotną zmianą jest to, że pozycję globalnego lidera w miejsce Ukrainy ma zająć Rosja.
Największych sześciu producentów prezentujemy na poniższym wykresie.
Według najświeższych prognoz USDA w nadchodzącym sezonie światowe zbiory nasion słonecznika mają spaść aż o 11,6% z 57,3 milionów ton w sezonie 2021/22 do 50,7 mln ton w kolejnym.
Potężne spadki są oczywiście skutkiem rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pomyśleć, że jeszcze 3 miesiące temu pisaliśmy o potężnych wzrostach globalnej produkcji, które miały być wynikiem przewidywanego wzrostu wolumenu trzech potentatów. Oto fragment poprzedniego artykułu:
„Widać to wyraźnie na wykresie. Zbiory na Ukrainie mają wzrosnąć o 3,4 mln ton, w Rosji o 2,2 mln ton, a w krajach Unii Europejskiej o 1,5 mln ton.”
Wstecz
Wasze komentarze (0)
dodaj komentarz