Rynek roślin oleistych

Prognozy USDA światowej produkcji oleistych w nadchodzącym sezonie

Prognozy USDA światowej produkcji oleistych w nadchodzącym sezonie
Dodano: 27/06/2023

Prognoza światowej produkcji oleistych w nadchodzącym sezonie 2023/24. 

 

W artykule podajemy najświeższe prognozy wielkości produkcji nasion trzech głównych roślin oleistych: soi, rzepaku i słonecznika na poziomie globalnym oraz w kilku czołowych krajach.

Informacje przygotowujemy na podstawie publikowanych co miesiąc raportów USDA (odpowiednik naszego Ministerstwa Rolnictwa w Stanach Zjednoczonych). 

W prezentowanych poniżej zestawieniach i diagramach prezentujemy dane dotycząc wolumenu produkcji w ostatnich pięciu sezonach oraz prognozy na rozpoczynający się sezon 2023/24.

 

Informacją numer jeden w marcowym raporcie USDA było załamanie produkcji soi w Argentynie. W ciągu ostatnich czterech miesięcy  (luty-czerwiec) szacunki dotyczące zbiorów kończącego się sezonu 2022/23 zmniejszyły się z 41 mln ton do 25(!) mln ton. Jest to poziom produkcji najniższy od 14 lat. Przyczyną była kilkumiesięczna susza przed samymi zbiorami. 

Z naszej perspektywy nieco dziwne, ale przy tak krytycznej sytuacji w Argentynie miał miejsce wyjątkowy urodzaj w sąsiedniej Brazylii, gdzie producenci rolni w mijającym sezonie zanotowali rekordowe w historii kraju zbiory soi wynoszące 156,0 mln ton, czyli poprzedni rekord – zresztą ustanowiony rok wcześniej – pobili aż o 25,5 mln ton (wzrost o 19,5%).   

Soja.

Produkcja światowa.

 

 

Prognozy dla światowej produkcji soi w nadchodzącym sezonie 2023/24 są wyśmienite. Jeśli się sprawdzą, to zanotujemy nowy rekord przekraczając po raz pierwszy w historii 400 mln ton. Analitycy USDA prognozują dokładnie 410,7 mln ton, czyli o 11,1% więcej od wyników osiągniętych w kończącym się sezonie.  

 

Czołowi światowi producenci soi.

 

 

Świetne prognozy dla produkcji światowej soi mają zostać zrealizowane głównie dzięki wzrostom osiągniętym przez producentów w krajach zajmujących czołowe miejsca na listach światowych: Brazylii, Stanom Zjednoczonym i Argentynie. 

Mieliśmy wyjątkowy urodzaj w Brazylii, gdzie producenci rolni w sezonie 20222/23 zanotowali rekordowe w historii kraju zbiory soi wynoszące 156,0 mln ton. Mimo to analitycy USDA zapowiadają jeszcze lepsze wyniki. W nadchodzącym sezonie 2023/24 rolnicy w Brazylii mają wyprodukować 163 mln ton nasion soi. Są to na razie prognozy oparte na danych o areale zasiewów i zakładające przeciętne warunki pogodowe. Zobaczymy.

Stany Zjednoczone mają zwiększyć swoją produkcję soi o 6 mln ton, tj. do poziomu 122,7 mln ton.

Na koniec Argentyna. Tu nikt nie zapowiada rekordów, ale prognozy zakładają powrót w zaczynającym się sezonie do standardowych dla tego kraju wyników oscylujących około 50 mln ton. W stosunku do katastrofalnych zbiorów w mijającym sezonie (25,0 mln ton) osiągnięcie takich wyników oznaczałoby podwojenie produkcji rok do roku. 

 

Rzepak

Produkcja światowa.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez analityków USDA światowa produkcja rzepaku w sezonie 2022/23 osiągnęła rekord osiągając 88,1 mln ton. Pierwszy raz w historii przekroczyła ona 80 mln ton. Przy tym zbiory były wyższe aż o 17,7% w stosunku do poprzedniego sezonu. 

Nadmienić trzeba, że czerwcowe szacunki USDA dotyczące ostatniego roku są aż o 3 mln ton wyższe od danych opublikowanych w marcu br. 

Poniżej prezentujemy diagram ilustrujący produkcję światową rzepaku począwszy od 2018 roku, aż do prognozy na najbliższy sezon 2023/34. 

 

 

Jak widać prognozy dotyczące produkcji nasion rzepaku w kolejnym sezonie są bardzo optymistyczne. Zakładają one osiągnięcie zbliżonych wyników do rekordowych z minionego sezonu 2022/23. 

 

Czołowi światowi producenci rzepaku.

 

 

Światowym liderem w produkcji rzepaku w ostatnich latach była Kanada. Sytuacja zmieniła się w sezonie 2021/22, kiedy produkcja rolna w Kanadzie załamała się z powodu potwornej suszy. W jej wyniku zbiory w Kanadzie zmniejszyły się rok do roku z 19,5 mln ton do 13,8 mln ton. 

W tej sytuacji na przodownictwo powróciła Unia Europejska. Utrzymała je też w mijającym sezonie 2022/23 (UE – 19,5 mln ton; Kanada - 19,0). 

Najnowsze prognozy USDA potwierdzają prymat Unii. Europejscy rolnicy mają zebrać w nadchodzącym sezonie 21,0 mln ton nasion, a Kanadyjscy 20,3 mln ton. 

Indie od lat zajmują pewne 4 miejsce na świecie pod względem wolumenu produkcji rzepaku. Do Chin, które są przed nimi, ustawicznie zmniejszają dystans. W sezonie 2017/2018 produkcja rzepaku w Chinach była większa aż o 6,2 mln ton (Chiny – 13,3 mln ton, Indie – 7,1 mln ton). W minionym sezonie przewaga ta zmalała do 3,9 mln ton.

Czwarte i kolejne miejsca na świecie zajmują: 

Australia – 6,7 mln ton, 

Rosja – 3,9 mln ton, 

Ukraina – 3,2 mln ton, 

USA – 1,8 mln ton, 

W. Brytania – 1,2 mln ton.

 

Słonecznik

Produkcja światowa.

Poniżej prezentujemy wolumeny światowej produkcji nasion słonecznika od 2018 roku wraz z prognozą na rozpoczynający się sezon 2023/34. 

 

 

W ostatnich latach globalna produkcja słonecznika oscylowała w okolicach 50 mln ton. Jedyny „wyskok”, miał miejsce 2-3 lata temu, gdy nastąpił gwałtowny wzrost z 49,2 mln ton do 57,3 mln ton. W rozpoczynającym się sezonie 2023/24 wracamy do średniego poziomu z ostatnich lat. 

 

Czołowi światowi producenci słonecznika.

Światowym liderem w produkcji słonecznika została - po agresji na Ukrainę - Rosja i ta sytuacja nie zmieni się też w najbliższym sezonie. 

Ukraina ma pozostać niezmiennie na drugim miejscu, a podium zamyka Unia Europejska.

 

 

Na wykresie wyraźnie zaznaczony spadek produkcji słonecznika w Ukrainie spowodowany rosyjską agresją. 

Czwarte i kolejne miejsca na świecie zajmują obecnie (sezon 2022/23):

Argentyna – 3,8 mln ton, 

Chiny – 2,8 mln ton, 

Turcja – 1,9 mln ton, 

USA – 1,3 mln ton, 

Kazachstan – 1,1 mln ton. Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz