Rynek roślin oleistych

Prognozy produkcji rzepaku

Prognozy produkcji rzepaku
Dodano: 11/06/2016

Zgodnie z prognozami Strategie Grains, czy COCERAL zbiory rzepaku w UE w nadchodzącym sezonie 2016/2017 mają wynieść 21,4 mln ton, czyli o nieco ponad 2% mniej, niż w 2015 r.
Prognozy dla UE są wynikową prognoz dla poszczególnych krajów Unii.
Dzisiaj zajmiemy się analizą sytuacji czterech największych producentów rzepaku w Europie, tj. we Francji, Niemczech, Polsce i W. Brytanii. Kraje te pod względem poziomu zbiorów podzieliły się na dwie pary. Parę pierwszą tworzą Francja i Niemcy. Każdy z tych krajów produkuje ponad 5 mln ton rzepaku rocznie. Poziom produkcji rzepaku przez kraje tworzące drugą parę jest zdecydowanie niższy i w br. zapewne zamknie się w widełkach 2-2,5 mln ton.
Prognozy jeszcze sprzed 2-3 tygodni przewidywały, że zbiory w Niemczech i Francji będą nieco wyższe, niż w 2015 r. i wyniosą ok. 5,4 mln ton we Francji (wzrost o 2,7%) i ok. 5,2 mln ton w Niemczech (wzrost o 3,2%). Tym samym Francja powinna utrzymać pozycję lidera w Europie wywalczoną przed rokiem.
Jest wielce prawdopodobne, że zbiory rzepaku w br. w obu tych krajach będą jednak znacznie niższe. Przyczyną są powodzie, które wystąpiły na znacznych obszarach obu krajów na przełomie maja i czerwca. Przypomnijmy, że we Francji była to największa powódź od lat siedemdziesiątych ub. wieku. Media koncentrowały się, co zrozumiałe, na zagrożeniu przez falę powodziową zbiorów w Luwrze, a nie zalanymi uprawami. Stąd informacje o startach w uprawach rolnych do nie dotarły do powszechnej wiadomości. Straty te trudno w tej chwili oszacować, ale jest wielce prawdopodobne, iż będą na tyle duże, że oba kraje zanotują w br. spadek produkcji rzepaku, a nie wzrost, jak to było prognozowane dotychczas. Jeśli nasze przewidywania się sprawdzą, to zbiory rzepaku w krajach UE w 2016 r. będą zauważalnie niższe, jak przed rokiem.

(JKG)Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz