Rynek zbóż
Ryż
Dodano: 31/10/2020Według aktualnych prognoz USDA światowa produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 ma wynieść 501,473 mln ton – i co ważne(!) będzie to największa globalna produkcja w historii (wzrost o niemal 1% w stosunku do ostatniego sezonu).
Powierzchnia upraw ryżu na świecie.
Globalny areał zasiewów ryżu w sezonie 2020/2021 wynosi 162,4 mln hektarów, co oznacza wzrost o 1,2% (1,9 mln ha) w porównaniu z minionym sezonem. Niewiele też zabrakło do ustanowienia historycznego rekordu powierzchni upraw ryżu ustanowionego w sezonie 2016/2017 (163,4 mln ha).
Spośród krajów stanowiących czołową producentów tego zboża powierzchnię upraw ryżu w obecnym sezonie zwiększyły:
- w Azji: Chiny, Birma, Indie, Indonezja i Tajlandia.
- w obu Amerykach: Brazylia i Stany Zjednoczone.
Spadek areału upraw ryżu zanotują w br. Wietnam i Filipiny.
Produkcja.
Liderami wśród krajów, które dominują w produkcji ryżu, są Chiny i Indie. Chiny wytwarzają niemal 30% globalnej produkcji tego ziarna. Państwo Środka ma wyprodukować w aktualnym sezonie 147,0 mln ton ryżu.
Drugą pozycję zajmują Indie z produkcją 120,0 mln ton (24,0% światowej produkcji). Te dwa kraje Chiny i Indie razem wytwarzają ponad połowę światowej produkcji ryżu.
Trzecie miejsce zajmuje Bangladesz 36,0 mln ton, a kolejne również kraje azjatyckie: Indonezja 34,9 mln ton, Wietnam 27,0 mln ton oraz Tajlandia 18,6 mln ton.
Czołowych producentów przedstawiamy na wykresie.
Jak ważną uprawą jest ryż w środkowo-południowej Azji świadczy przykład Bangladeszu, gdzie zboże to zajmuje około 80% powierzchni całego krajowego areału upraw.
Z państw z innych kontynentów w czołówce mieści się jeszcze Brazylia z produkcją 7,5 mln ton.
Kraje Unii Europejskiej mają wyprodukować ok. 1,97 mln ton ryżu (znaczny spadek do ostatniego roku – 2,5 mln ton). Uprawiany jest w 10 krajach EU-27 głównie na południu: we Włoszech, Grecji i Hiszpanii.
Produkcja vs. przerób krajowy.
Interesująco może wyglądać porównanie u największych światowych producentów ryżu wielkości ich zbiorów z wewnętrznym spożyciem.
Przedstawiamy to na poniższym diagramie.
Spośród ośmiu czołowych producentów ryżu na świecie, w przypadku dwóch potrzeby wewnętrzne są wyższe od ich produkcji. Są to Indonezja i Filipiny. Pozostałe kraje mają zbiory wyższe, niż spożycie krajowe.
Zwraca uwagę sytuacja Bangladeszu i Chin. Oba te kraje są praktycznie samowystarczalne, gdyż produkcja i spożycie krajowe są na identycznym poziomie. Ciekawostką jest to, że w przypadku Bangladeszu niemal całą powierzchnię jego krajowego areału upraw zajmują pola ryżowe (ok. 80%).
Co jeszcze ciekawego można wyczytać z wykresu? Otóż z czołowej ósemki jedynie trzy kraje dysponują sporą nadwyżką, którą mogą sprzedać za granicę. Są to Indie (14 mln ton nadwyżki), Tajlandia (6,6 mln ton) oraz Wietnam (5,8 mln ton).
Eksport.
Przyjrzyjmy się więc, które kraje dominują na świcie w eksporcie tego ziarna.
Czołowych dziesięciu przedstawiamy na poniższym wykresie.
Jak widać najwięksi producenci z czołowej dziesiątki dysponujący przy tym największymi nadwyżkami wyprodukowanego ziarna ryżu zajmują też trzy czołowe miejsca w gronie czołowych eksporterów.
Łączny globalny eksport ryżu ma w obecnym sezonie osiągnąć nieco poniżej 44 mln ton. Tak więc udziały czołowej dziesiątki krajów eksporterów tego ziarna (41,8 mln ton) w całym światowym eksporcie przekraczają 95%. Niespotykana sytuacja w przypadku pozostałych zbóż.
Import.
Omówiliśmy produkcję. Z grubsza spożycie wewnętrzne. Eksport. Przyjrzyjmy się teraz, które państwa kupują najwięcej ryżu.
Zwraca uwagę, że w pierwszej trójce największych importerów ryżu na świecie są dwa kraje mieszczące się w pierwszej dziesiątce największych jego producentów: Filipiny i Chiny.
Relatywnie szczególnie dużo tego zboża kupują Filipiny. Należą do czołowych jego producentów, ale potrzeby krajowe przekraczają o 30% wielkość zbiorów.
Plony.
Zawsze bardzo interesujące jest, jak dużo ziarna z hektara zbiera się w konkretnym kraju. Przyjrzyjmy się temu.
Zupełnie inaczej, niż ranking największych producentów, czy największych eksporterów, wygląda jednak kolejność państw osiągających najwyższe plony. Obrazuje to poniższy wykres.
Ciekawe dane. Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny i Brazylii zdecydowanie odstają „in plus” pod względem efektywności plonów od pozostałych krajów. Osiągają one wyniki rzędu 50 kwintali z hektara, gdy w Tajlandii i Birmie zbiera się trzykrotnie mniej tego ziarna (poniżej 20 dt/ha). W Stanach Zjednoczonych i Brazylii ryż jest marginalnym ziarnem. W tych krajach dominuje myślenie - skoro się nim zajmujemy, musimy prowadzić bardzo ekstensywną gospodarkę, wysokoplonową. Japonia? Cóż, wiemy, że kraj ten należy do najgęściej zaludnionych na świecie. Cierpi na brak gruntów ornych, więc każda uprawiana tu roślina musi dawać wysokie plony.
Wstecz
Wasze komentarze (0)
dodaj komentarz