Rynek zbóż

Czołowi światowi producenci jęczmienia w sezonie 2021/2022

Czołowi światowi producenci jęczmienia w sezonie 2021/2022
Dodano: 06/08/2021

Produkcja jęczmienia.

Według  lipcowych prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) w aktualnym sezonie 2021/2022 światowa produkcja jęczmienia ma nieco przekroczyć 153,469 mln ton, co oznacza spadek o 4,0% w stosunku do ubiegłego sezonu. Trzeba zwrócić uwagę, że jeszcze przed miesiącem prognozy USDA mówiły o produkcji jęczmienia na poziomie 157,817 mln ton.

Grupę największych producentów jęczmienia na świecie stanowią: Unia Europejska (EU-27) z szacowanymi zbiorami w sezonie 2020/2021 w wysokości 54,8 mln ton, Rosja z produkcją 19,4 mln ton, Kanada – 11,3 mln ton, Australia – 10,5 mln ton, Ukraina – 9,2 mln ton i Wielka Brytania – 7,075 mln ton

.

Czołowych dziesięciu producentów z największymi zbiorami jęczmienia  prezentujemy na diagramie. 

 

 

 

 

Produkcję jęczmienia zdominowały kraje UE oraz Rosja, które razem wytwarzają niemal 50% światowej produkcji. Wyraźnie widać to na wykresie. 

Trzecie miejsce na świecie zajmuje Kanada z produkcją 11,3 mln ton, a w przypadku następnych krajów każdy kolejny ma produkcję o 1-2 mln niższą od poprzednika. 

 

Produkcja vs. przerób krajowy.


Ciekawie wygląda sytuacja czołowych producentów jęczmienia pod względem ich potrzeb wewnętrznych. Wyraźnie to widać na wykresie, na którym porównujemy wielkość zbiorów ze spożyciem wewnętrznym w tych krajach.

 

 

 

 

 

Większość spośród największych producentów jęczmienia posiada duże nadwyżki, które może przeznaczyć na sprzedaż za granicę. Jedynym wyjątkiem w tym gronie jest Turcja, które zmuszona będzie zaimportować trochę ziarna, aby zaspokoić swoje wewnętrzne potrzeby.

 

Eksport.


Wielkość światowego eksportu jęczmienia w sezonie 2021/2022 wg prognozy USDA z 12 lipca ma osiągnąć 34,277 mln ton. 

Zestawienie 8 największych eksporterów jęczmienia przedstawiamy na poniższym diagramie.

 

 

 

 

Obserwujemy ciekawe zjawisko. Każdy z czołowej szóstki jest w stanie wyeksportować ponad 1,0 milion ton nasion jęczmienia. A dalej mamy przepaść. Kolejny kraj, który zajmuje dziewiąte miejsce w tym zestawieniu, czyli Stany Zjednoczone, sprzeda za granicę  jedynie 150 tysięcy ton ziarna. 

Jak się okazuje na świecie liczba eksporterów jęczmienia jest znikoma. Raport USDA obejmuje wszystkich eksporterów, którzy sprzedają za granicę minimum  tysiąc ton tych nasion. Jest to próg, który musi zostać przekroczony, aby kraj został ujęty w zestawieniu. W sezonie 2020/2021 kryterium to ma spełnić jedynie 20 krajów.

 

Import.


Pod względem liczby reprezentantów całkiem inaczej przedstawia się sytuacja importerów. Jest ich wielokrotnie więcej. W swoim raporcie analitycy USDA prezentują wyłącznie tych importerów, którzy mają sprowadzić w obecnym sezonie minimum tysiąc ton tego ziarna. Lista importerów liczy aż 57 krajów, czyli jest trzykrotnie dłuższa od zestawienia eksporterów. Fakt ten informuje, jak szerokim zainteresowaniem na rynkach światowych cieszy się to ziarno.  

Poniżej na wykresie przedstawiamy czołową ósemkę importerów. 

 

 

 

 

Jak widać silnie reprezentowane są tu kraje Północnej Afryki oraz Półwyspu Arabskiego. Oprócz krajów ujętych w diagramie z regionu tego dużo jęczmienia importują Libia, Tunezja – po 700 tys. ton, a także Katar i Kuwejt po 500 tys. ton.  Druga charakterystyczna cecha jest wręcz biegunowo odmienna. Jest nią dywersyfikacja geograficzna, gdyż wśród największych importerów mamy również przedstawicieli Azji: Chiny i Japonię oraz Ameryki Południowej – Brazylię. Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz