Rynek zbóż

Światowi producenci słonecznika

Światowi producenci słonecznika
Dodano: 07/02/2022

Czołowi światowi producenci słonecznika według prognozy USDA styczeń 2022.

 

Podstawę światowego przemysłu tłuszczowego stanowią nasiona soi. To niemal 2/3 produkcji siedmiu najpopularniejszych roślin oleistych. Ich łączne zbiory na świecie mają wynieść w obecnym sezonie 2021/22 (w większość krajów sezon trwa od października do września) 619 milionów ton, a tak przedstawia się lista tych roślin wraz z prognozowanymi zbiorami:

- soja- 372,56 mln ton,

- rzepak- 69,27 mln ton,

- słonecznik– 57,26 mln ton, 

- orzeszki ziemne– 50,70 mln ton, 

- bawełna– 43,81 mln ton, 

- palma– 19,74 mln ton,

- kopra– 5,82 mln ton.

 

Jak widać słonecznik też jest poważnym graczem na rynku roślin oleistych. Zajmuje na świecie trzecią pozycję pod względem wolumenu produkcji zaraz po soi i rzepaku. 

Słonecznik nie należy do najpopularniejszych upraw, W prognozach USDA, w których uwzględnia się kraje z produkcją przekraczającą 1tysiąc ton nasion, jest jedynie 29 państw spełniających to kryterium. 

Niemal 80 procent produkcji tych nasion pochodzi z Europy. Dominację tę idealnie widać na poniższym diagramie. 

 

 

 

Ponad połowa produkcji nasion słonecznika pochodzi z Ukrainy i Rosji. Zbiory w każdym z tych krajów oscylują w granicach 30% produkcji światowej. 

Największych siedmiu producentów, czyli wszystkich, którzy mają zbiory przekraczające 1 milion ton nasion, prezentujemy na poniższym wykresie. 

 

 

 

W obecnym sezonie światowe zbiory nasion słonecznika mają wzrosnąć do 57,257 milionów ton, czyli aż o osiem milionów ton (sezon 2020/2021 – 49,302 mln ton), czyli o ponad 16%. Tak duża dynamika produkcji globalnej nie dziwi, gdy spojrzy się na wyniki, jakie mają osiągnąć trzy czołowe kraje. Widać to wyraźnie na wykresie. Zbiory na Ukrainie mają wzrosnąć o 3,4 mln ton, w Rosji o 2,2 mln ton, a w krajach Unii Europejskiej o 1,5 mln ton. 

 

Produkcja, a zapotrzebowanie krajowe.

Przyjrzyjmy się, jak duży przerób krajowy mają najwięksi światowi producenci nasion słonecznika. Porównanie wielkości zbiorów z zapotrzebowaniem wewnętrznym w tych krajach prezentujemy na poniższym diagramie.

 

 

Wyraźnie widać, że spośród czołowych siedmiu producentów nasion słonecznika na świecie, jedynie Turcja nie jest w stanie we własnym zakresie zaspokoić swoich potrzeb. Krajowe zbiory słonecznika w Turcji pozwalają na zaspokojenie niecałych 60% zapotrzebowania krajowego. W tej sytuacji zmuszona jest do importu ponad 1,1 miliona ton tych nasion. 

Import.

Przyjrzyjmy się więc, jak się przedstawia import nasion słonecznika na świecie. Które kraje mają największe potrzeby, jak duże są to zakupy?

Łączny światowy import nasion słonecznika ma wynieść w obecnym sezonie 2021/22 3.438 tys. ton. I potwierdza się, że największe zakupy za granicą ma zrobić Turcja, bo aż 1.350 tys. ton.  Stanowi to aż 40% światowego obrotu tym ziarnem. Czołową ósemkę największych importerów tego ziarna pokazujemy na poniższym wykresie. 

 

 

 

Drugim największym importerem słonecznika są kraje UE-27 – 810 tys. ton (23,6% światowego importu). Kolejne miejsca zajmują: Chiny – 250 tys. ton, Uzbekistan – 215 tys. ton i USA 163 tys. ton. 



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz