Rynek zbóż

Światowy rynek żyta

Światowy rynek żyta
Dodano: 01/12/2022

Czołowi światowi producenci żyta – wg grudniowej prognozy USDA.

 

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikował w grudniu swój kolejny raport. Zgodnie z nim w obecnym sezonie 2022/23 światowa produkcja żyta ma wynieść 12,0 mln ton. 

Dla naszych rolników uprawa ta jest o tyle interesująca, że jest to zboże, w produkcji którego zaliczamy się do ścisłej światowej czołówki. 

Zbiory żyta w Polsce w ostatnich latach przekraczają 2 miliony ton, a w br. sięgnęły nawet 2,5 mln ton.  

Produkcja.

Zgodnie z oficjalnymi statystykami do  największych producentów żyta na świecie należą: Unia Europejska (EU-27) z szacowanymi zbiorami w sezonie 2022/23 w wysokości 7,615 mln ton, Rosja z produkcją 1,9 mln ton, Białoruś – 750 tys. ton, Kanada – 470 tys. ton, Turcja – 320 tys. ton i Ukraina – 285 tys. ton.

Czołowych ośmiu producentów z największymi zbiorami żyta prezentujemy na diagramie. 

 

 

 

Produkcję żyta od zarania zdominowały kraje europejskie, których łączne zbiory sięgają 63% produkcji globalnej. Wyraźnie widać to na wykresie. W czołowej dziesiątce mieszczą się kraje Unii Europejskiej oraz pięć państw europejskich spoza niej: Rosja, Białoruś, Turcja, Ukraina i Norwegia.

Produkcja vs spożycie krajowe.

Ciekawie wygląda sytuacja czołowych producentów żyta pod względem ich potrzeb wewnętrznych. W czołowej ósemce tylko Kanada ma znaczną nadwyżkę, którą może sprzedać za granicę – wolumen eksportu stanowi 1/3 ilości wyprodukowanego ziarna; 2/3 zostanie przerobione w kraju. Pozostałe kraje zdecydowaną większość swojej produkcji zużywają na miejscu. Wyraźnie widać to na wykresie, na którym porównujemy wielkość zbiorów ze spożyciem wewnętrznym w tych krajach. 

 

 

Kraje EU-27 na swoje potrzeby zużywają 98,8% zbiorów, Rosja mimo znacznego wzrostu produkcji będzie zmuszona do zaimportowania niewielkich ilości ziarna (80 tys. ton). 

Największe potrzeby mają Stany Zjednoczone, które muszą zaimportować niemal 400 tys. ton nasion żyta oraz Ukraina, która w br. zebrała ok. 200 tys. ton, a swoje krajowe zapotrzebowanie ma o 150 tys. ton większe. W przypadku tego ostatniego kraju sytuacja niedoboru wystąpiła po raz pierwszy, gdyż dotychczas była znaczącym eksporterem żyta. Przed rokiem ukraińscy rolnicy zebrali trzykrotnie więcej nasion żyta, niż w br. – równe 600 tys. ton.      

Eksport.

Wyraźnie widać, że niewiele krajów dysponuje nadwyżką, którą mogłyby sprzedać za granicę. Potwierdza to raport USDA, zgodnie z którym jedynie 6 krajów wyeksportuje żyto w sezonie 2022/23 w ilości większej, niż 1 tys. ton. 

Światowy eksport żyta w obecnym sezonie ma wynieść niecałe 390 tys. ton. 

Dominują w nim EU-27 i Kanada, które mają sprzedać za granicę po 150 tys. ton ziarna oraz Rosja – 50 tys. ton. Łączny eksport tych krajów stanowi 90% światowego obrotu ziarnem żyta. 

Do wspomnianej szóstki największych światowych eksporterów należą jeszcze: Białoruś – eksport 10 tys. ton oraz Ukraina i Stany Zjednoczone po 5 tys. ton.  



Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz