Rynek zbóż

Październikowa prognoza COCERAL dla zbiorów pszenicy w UE

Październikowa  prognoza COCERAL  dla zbiorów pszenicy w UE
Dodano: 08/10/2023

Październikowa  prognoza COCERAL*) dla zbiorów pszenicy w UE

 

W artykule prezentujemy wyniki zbiorów pszenicy począwszy od 2019 roku, aż do najświeższych prognoz na obecny sezon 2023/24.

Jeśli chodzi o prognozy na najbliższe zbiory 2023 roku porównamy opublikowane w czerwcu z aktualnymi z października. 

Poniżej prezentujemy informacje dotyczące wielkości zbiorów pszenicy miękkiej i jęczmienia w latach 2019-2022 oraz najświeższe prognozy na 2023 r. dla krajów UE-27 opublikowane w czerwcu przez COCERAL. 

Na diagramach przedstawiamy łączne wyniki UE-27 oraz osobno wyniki czołowych 5 krajów dla każdej z obu upraw. 

 

Pszenica – zbiory w UE-27 w 2023 roku

 

Zgodnie z szacunkami COCERAL ubiegłoroczne zbiory pszenicy w UE-27 wyniosły 126,9 miliona ton, co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego sezonu o 1,9% (2021 r. – 129,4 mln ton). 

Na poniższym diagramie prezentujemy produkcję kukurydzy w UE-27 od 2019 roku oraz 2 kolejne tegoroczne prognozy na zbliżający się sezon.  Niejednokrotnie w okresie kilku miesięcy mają miejsce znaczące zmiany. Dzięki dwóm kolejnym prognozom uwidaczniane są występujące tendencje wielkości produkcji nasion: stabilne, wzrostowe lub spadkowe.  

 

*) dla zbiorów w 2023 r. dwie prognozy: z czerwca i października 2023 r.

 

Prognozy COCERAL na najbliższe zbiory są dosyć optymistyczne. Zgodnie z nimi produkcja pszenicy ma wynieść 126,890 mln ton. Można stwierdzić, że prognozy te są nieco niższe od poziomów zbiorów pszenicy w UE-27 w ostatnich latach. 

Aktualne październikowe prognozy są gorsze od prognoz sprzed czterech miesięcy. Opublikowane w czerwcu mówiły o produkcji pszenicy w Unii na poziomie 127,328 mln ten, a obecne o 0,4 mln ton mniejszej. Trzeba podkreślić, że są to kolejne miesiące spadków prognoz, gdyż w marcu analitycy COCERAL przewidywali produkcję pszenicy w Unii Europejskiej w br. na poziomie 128,6 mln ton.  

Przyczyną jest dojmująca susza szczególnie dokuczliwa na Półwyspie Iberyjskim. 

 

Czołowi unijni producenci pszenicy. 

 

W okresie ostatnich czterech miesięcy prognozy COCERAL dla łącznej produkcji pszenicy w UE-27 trochę spadły, tj. ze 127,3 mln ton w czerwcu do 126,9 mln ton w październiku, czyli o 0,3%. 

Od lat hierarchia producentów pszenicy miękkiej w Unii Europejskiej jest ustalona. Niezaprzeczalnym liderem jest Francja i wyprzedza Niemcy, Polskę, Rumunię oraz Hiszpanię.  

Wyniki z ostatnich lat czołowych pięciu producentów w UE-27 prezentujemy na poniższym diagramie.

 

*) dla zbiorów w 2023 r. dwie prognozy: z czerwca i października 2023 r.

 

Największe zmiany prognoz w stosunku do marca i czerwca miały miejsce w Hiszpanii, gdzie przez kilka miesięcy utrzymywała się katastrofalna susza. W marcu specjaliści z COCERAL przewidywali, że tegoroczne zbiory pszenicy w Hiszpanii znacznie przekroczą 6 mln ton, a dokładnie wyniosą 6,256 mln ton. Obecne szacunki spadły poniżej poziomu 3 mln ton (2,949). 

Szóste i kolejne miejsca wśród producentów pszenicy w Unii Europejskiej zajmują:

Bułgaria – 6,4 mln ton,

Węgry – 5,7 mln ton,

Czechy – 5,2 mln ton,

Litwa – 4,6 mln ton,

Dania – 3,7 mln ton.

 

 

*) COCERAL - Europejskie Stowarzyszenie Producentów, Przetwórców i Handlowców Zbóż i OleistychWasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz