Rynek zbóż

Grudniowe prognozy światowej produkcji pszenicy i jęczmienia.

Grudniowe prognozy światowej produkcji pszenicy i jęczmienia.
Dodano: 15/12/2023

Grudniowe prognozy światowej produkcji pszenicy i jęczmienia. 

 

W artykule podajemy najświeższe prognozy światowej produkcji pszenicy i jęczmienia w bieżącym sezonie z uwzględnieniem kilku czołowych krajów.

Informacje przygotowujemy na podstawie publikowanych co miesiąc raportów USDA (odpowiednik naszego Ministerstwa Rolnictwa w Stanach Zjednoczonych) oraz unijnego stowarzyszenia COCERAL.  

W prezentowanych poniżej zestawieniach i diagramach prezentujemy wyniki dotycząc wolumenu światowej produkcji w ostatnich sześciu sezonach (wg USDA).

Dla prognoz europejskich COCERAL dane dotyczące sezonu 2023/24 podawane są dwukrotnie, tj. z najświeższego raportu USDA oraz z raportu o trzy miesiące wcześniejszego. Dzięki temu można zaobserwować, czy u któregoś z czołowych europejskich producentów zbóż w ostatnim czasie wystąpiły jakieś czynniki (np. anomalie pogodowe) powodujące znaczące zmiany prognozowanej ilości produkcji zboża. 

 

Pszenica.

Produkcja światowa.

 

 

W ostatnich pięciu sezonach można było zauważyć nieprzerwany, wyraźny wzrost globalnej produkcji pszenicy z 761,5 mln ton w 2019 r. do 789,5 w roku ubiegłym. Dopiero w obecnym sezonie 2023/24 produkcja pszenicy na świecie notuje spadek – do 783,0 mln ton.

Według przewidywań amerykańskich analityków ten wzrostowy trend zostanie prawdopodobnie przerwany, gdyż światowa produkcja w obecnym sezonie 2023/24 ma wynieść 783,0 mln ton. Jest oto znaczący spadek w stosunku do prognoz sprzed trzech miesięcy, kiedy to amerykańscy analitycy przewidywali 787,3 mln ton ziarna pszenicy. 

 

Czołowi światowi producenci pszenicy.

 

 

W ostatnich latach Chiny i Unia Europejska ścigają się o światowy prymat w produkcji pszenicy. W minionym sezonie 2022/23 wg aktualnych danych zwyciężają Chiny. Podobnie ma być w obecnym sezonie 2023/24. Najnowsze amerykańskie prognozy na ten sezon to: Chiny – 137,0 mln ton i EU-27 134,3 mln ton. We wrześniu prognozy były niemal identyczne i wynosiły odpowiednio 137,0 i 134,0 mln ton. 

Kolejne miejsca światowej czołówki:

Indie – 110,6 mln ton.

Rosja – 90,0 mln ton,

USA – 49,3 mln ton.

Szóste i kolejne miejsca na świecie:

Kanada – 32,0 mln ton, 

Pakistan – 28,0 mln ton, 

Australia – 25,5 mln ton, 

Ukraina – 22,5 mln ton, 

Turcja – 19,5 mln ton.

 

Jęczmień.

Produkcja światowa.

 

 

W okresie ostatnich pięciu lat światowa produkcja jęczmienia mieściła się w przedziale 145-161 mln ton. 

Według grudniowych prognoz dla obecnego sezonu 2023/24 światowa produkcja jęczmienia spadnie o 5,2%, tj. ze 151,5 mln ton do 143,6 mln ton.

 

Czołowi światowi producenci jęczmienia.

 

 

Globalnym liderem produkcji jęczmienia od lat jest Unia Europejska. Jej producenci wytwarzają więcej nasion jęczmienia, niż łącznie kraje zajmujące kolejne 4 miejsca. Można pokusić się o stwierdzenie, że hierarchia wśród największych producentów jęczmienia na świecie ukształtowała się przed wielu laty. Jedynym krajem, który wypadł ze ścisłej czołówki jest Ukraina. Jest to wynikiem rosyjskiej agresji na ten kraj. 

Szóste i kolejne miejsca na świecie zajmują: 

Wielka Brytania – 7,0 mln ton, 

Ukraina – 6,2 mln ton, 

Argentyna– 5,0 mln ton, 

Iran – 3,0 mln ton,

Kazachstan – 2,7 mln ton.Wasze komentarze (0)

dodaj komentarz

* Pola wymagane
dodaj odpowiedź:
Nick*
Treść*
Oświadczam, że zapoznałem sie z regulaminem dodawania komentarzy.
Przepisz kod z obrazka:
token

Wstecz