Zioła
Ostropest
Dodano: 25/06/2021Ostropest plamisty jest rośliną z rodziny astrowatych. Rzadko kto kojarzy, jak ona wygląda. A prawda jest taka, że już jako dzieci dobrze znaliśmy roślinę niemal identyczną, jak ostropest. Świetnie się nią bawiliśmy w letnie dni. Otóż zdziczały ostropest plamisty to dobrze nam znany popularny oset.
Lecznicze właściwości ostropestu plamistego znane są już od starożytności. Pierwsze wzmianki o nim odkryte zostały w pracach Teofrasta z Eresos (IV w. p.n.e.) greckiego uczonego, który był zaprzyjaźniony ze słynnym Arystotelesem. O żółciopędnym działaniu ostropestu pisał również czterysta lat później Pliniusz Starszy. W średniowieczu słynna Hildegarda z Bingen (XI w.) w swoich dziełach zalecała to zioło na choroby płuc. Ówcześni medycy, znachorzy i wiedźmy stosowali ostropest nie tylko na problemy z wątrobą. Był również wykorzystywany jako lek na wszelakie zatrucia począwszy od pokarmowych, po zatrucia grzybami, czy ukąszenia żmij.
W Europe Środkowej (głównie w Prusach) uprawiany był na większą skalę już w siedemnastym wieku. Ostropest był powszechnie stosowany w Europie do połowy XIX wieku na choroby wątroby i układu pokarmowego. Na znaczeniu stracił na przełomie XIX i XX wieku.
W drugiej połowie XX wieku wrócił do łask, gdy w owocach ostropestu odkryto dużą zawartość sylimaryny znanej już wcześniej z ochronnego i silnie regenerującego oddziaływania na wątrobę.
Zawartość sylimaryny w owocach ostropestu plamistego wynosi 1,5%-3%.
W ostatnim półwieczu przeprowadzono ponad 300 badań naukowych, które potwierdziły przeciwzapalne i odtruwające działanie ostropestu, skutecznie usuwające toksyny z organizmu, a do tego wspomagające regenerację oraz wytwarzanie nowych komórek wątroby. Dzięki swoim właściwościom zioło to świetnie chroni wątrobę przed wieloma truciznami w tym pestycydami, ubocznym oddziaływaniem lekarstw, a przede wszystkim alkoholem.
Obecnie dużą popularnością cieszy się tłoczony na zimno (w temp. poniżej 40 stopni Celsjusza) olej z ostropestu. Nie dość, że zachowuje on najwartościowsze składniki zioła, to dodatkowo dzięki koncentracji zawiera ich znacznie więcej, niż same nasiona.
Olej z ostropestu plamistego wskazany jest dla osób:
- spożywających często alkohol,
- palących papierosy,
- przyjmujących regularnie leki lub nawet sporadycznie, ale za to silne dawki,
- preferujących tłustą kuchnię,
- narażonych na promieniowanie (RTG, UV, itp.),
- intensywnie uprawiających sport,
- poddanych długotrwałemu stresowi.
Osoby regularnie stosujące leki, chore, kobiety w ciąży, czy małe dzieci powinny zasięgnąć rady lekarza, czy mogą pić olej z ostropestu, gdyż nie przeprowadzono szerszych badań naukowych w tym zakresie.
Przy jakich dolegliwościach stosować olej z ostropestu?
Podstawowym i niepodważalnym jego walorem jest wyjątkowo efektywne oddziaływanie na wątrobę:
- zapobiega wchłanianiu przez nią toksyn z żywności, powietrza, wody, promieniowania, spalin, papierosów,
- wspomaga odbudowę błony komórkowej wątroby,
- wspiera rekonwalescencję w przypadku zatruć,
- wspomaga leczenie chorób wątroby: marskość, żółtaczkę, niealkoholowe i alkoholowe złuszczenia wątroby,
- przeciwdziała powstawaniu „kamieni” w woreczku żółciowym i nerkach.
Należy pamiętać, że regenerując i oczyszczając wątrobę olej z ostropestu plamistego ułatwia tym samym funkcjonowanie organów bezpośrednio z nią współpracujących: pęcherzyka żółciowego, nerek, trzustki, jelit.
Oprócz ratunkowej roli dla wątroby ostropest plamisty ma wiele innych cennych dla organizmu właściwości:
- wspiera leczenie cukrzycy,
- spowalnia proces starzenia się,
- leczy stany zapalne, np. krtani, jamy ustnej, dziąseł; zmniejsza również ryzyko powstawania stanu zapalnego mięśnia sercowego w przypadku powikłań pogrypowych,
- wspiera układ krążenia: obniża poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, przeciwdziała tworzeniu się blaszek miażdżycowych,
- stosowany zewnętrznie wspomaga gojenie tkanki skórnej w przypadku chorób lub uszkodzeń: egzemy, łuszczycy, alergii, rumienia, trudno gojących się ran.
I bardzo ważne.
Olej z ostropestu plamistego bardzo krótko zachowuje swoje wspaniałe właściwości. Z tego powodu bezwzględnie należy przestrzegać kilku zasad:
1. Musi być tłoczony na zimno (nierafinowany), czyli w temperaturze poniżej 40 stopni Celsjusza; w innym przypadku traci większość swoich pozytywnych właściwości,
2. Przechowywać należy go w lodówce w temperaturze 4-10 stopni Celsjusza, bez dostępu światła.
3. Powinien zostać spożyty w ciągu 3 miesięcy od wytłoczenia.
4. Dawkować należy 2-3 razy dziennie po 1 łyżeczce (5 ml); najlepiej pół godziny przed posiłkiem.
5. Kuracja regenerująca wątrobę oraz nerki polega na przyjmowaniu oleju z ostropestu codziennie przez 3 tygodnie.
Pocieszające jest to, że olej z ostropestu po upływie trzech miesięcy sukcesywnie tracąc swoje wspaniałe właściwości, jednocześnie nie nabiera innych szkodliwych cech.
Wstecz
Wasze komentarze (1)
dodaj komentarz